Ciasto na pizzę we włoskim stylu

  (146)
  10 godz. 38 min

  Wilgotne i ciągniste ciasto na pizzę wyrabiane w automacie do chleba, wychodzi cienkie jak we włoskiej restauracji, a brzegi ma cudownie chrupiące. Pyszne!


  Zrobione przez 117 osób

  Składniki
  ilość sztuk: 2 pizze

  • 2,5 szklanki ciepłej wody (45°C)
  • 2 łyżeczki soli
  • 4,5 szklanki mąki chlebowej
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży
  • 1/4 szklanki mąki chlebowej (lub więcej)
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 8min.  ›  +10godz. chłodzenie  ›  Gotowe w: 10godz.38min. 

  1. Wlać ciepłą wodę do pojemnika automatu do chleba. Wsypać sól, a następnie posypać powierzchnię wody mąką - wsypując 4,5 szklanki mąki tak, aby stworzyła warstwę na powierzchni wody. Zrobić dziurę w mące i nasypać w nią drożdży. Odstawić na 20 minut, aby mąka zawilgła.
  2. Ustawić automat do chleba na cykl wyrabiania ciasta i wyrabiać przez 10 minut. Następnie wyłożyć ciasto na powierzchnię posypaną mąką i wyrabiać, dodając 1/4 szklanki mąki, lub więcej - w zależności ile będzie potrzeba, aby powstało elastyczne, ale lepkie i mokre ciasto. Ciasto powinno być w dotyku "gładkie jak pupa niemowlaka" :) Uformować kulę.
  3. Środek dużej miski wysmarować oliwą i włożyć do środka ciasto. Odwrócić ciasto kilka razy aby pokryło się cienką warstwą oliwy. Przykryć miskę czystą ściereczką i wstawić do lodówki na 10 godzin lub na noc.
  4. Następnego dnia wyciągnąć ciasto z lodówki i odstawić aż osiągnie temperaturę pokojową. Następnie rozwałkować na powierzchni posypanej mąką tak, aby środek był cieniutki, a brzegi grubsze, nałożyć sos i ulubione dodatki.
  5. Rozgrzać piekarnik do 260 stopni C. Włożyć do środka kamień do pieczenia pizzy posypany odrobiną mąki.
  6. Piec pizzę na kamieniu w rozgrzanym piekarniku, aż spód się dobrze przypiecze (6-8 minut).

  Rada

  Ciasto można też wyrobić w automacie do chleba na szybkim cyklu. Jeśli nie masz automatu do chleba, możesz wyrabiać ciasto w misce, ale przyda się do tego mikser z końcówką do ciasta, bo jest ono naprawdę kleiste i nie da się mieszać rękoma. To bardzo ważne, aby ciasto po wyrobieniu było bardzo, bardzo miękkie i mokre.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (146)