Kajmak z serwatki

  (3)
  4 godz. 5 min

  Jeśli robicie domowy ser, na pewno zostanie Wam serwatka. Nie wylewajcie jej! Wychodzi z niej pyszna masa krówkowa, czyli kajmak, którego możecie użyć do ciast i deserów.


  Zrobione przez 8 osób

  Składniki
  ilość sztuk: 1 słoik

  • 1 litr serwatki
  • 250 g cukru

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 5min.  ›  Gotowanie: 4godz.  ›  Gotowe w: 4godz.5min. 

  1. Serwatkę przecedzić przez gęste sito i wlać do garnka o grubym dnie. Dodać cukier i doprowadzić do wrzenia na małym ogniu.
  2. Gotować na bardzo małym ogniu przez 3-4 godziny, bez przykrycia, mieszając od czasu do czasu. Kiedy masa nabierze karmelowej barwy, mieszać częściej. Jeśli będzie gotowana zbyt długo stanie się ciemna i bardzo gęsta po wystudzeniu.
  3. Kiedy tylko masa osiągnie pożądany kolor i konsystencję - NATYCHMIAST zdjąć z ognia. Studzić przez 1 minutę, a następnie przelać do żaroodpornego słoika. Najlepiej postawić słoik na wilgotnej ściereczce, aby nie pękł. OSTROŻNIE! Masa jest bardzo gorąca i może pryskać!
  4. Przestudzić zupełnie, a następnie wstawić do lodówki. Masa zgęstnieje jeszcze bardziej. Aby ją zmiękczyć, wystarczy przełożyć pożądaną ilość do miseczki i wstawić na 10 sekund do mikrofalówki.

  Do czego użyć?

  Proponujemy wykorzystać domową masę kajmakową do Sernika z kajmakiem, lub do Ciasta-mrowiska. Na naszej stronie znajdziecie też wiele innych przepisów wykorzystujących kajmak!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (3)

  Komentarze po polsku (1)

  Efeb13
  autor:
  0

  Super! Wiedziałem, że szkoda wyrzucać, a tu masz! Fajny przepis na masę!  -  23 mar 2018