Wiedeńskie rogaliki, czyli ciastka świąteczne

  (124)
  25 min

  Te rogaliki od 20 lat są ulubionymi ciastkami świątecznymi mojej rodziny. Puszyste i maślane, są warte wysiłku. Migdały można zastąpić orzechami laskowymi.


  Zrobione przez 122 osoby

  Składniki
  ilość porcji: 48 

  • 250 g (2 szkl.) mąki pszennej
  • 225 g masła
  • 115 g (1 szkl.) zmielonych orzechów laskowych
  • 65 g (1/2 szkl.) przesianego cukru pudru
  • 1/8 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka aromatu waniliowego
  • 250 g (2 szkl.) przesianego cukru pudru
  • 1 laska wanilii

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 15min.  ›  Gotowanie: 10min.  ›  Gotowe w: 25min. 

  1. Nagrzać piekarnik do temperatury 190°C.
  2. W dużej misce wymieszać mąkę z masłem, orzechami, 1/2 szklanki cukru pudru, solą i wanilią. Mieszać ręcznie aż wszystko się dobrze połączy. Uformować z ciasta kulę. Przykryć i włożyć na godzinę do lodówki.
  3. W tym czasie wsypać cukier do miski lub małego pojemniczka. Ostrym nożem rozciąć wzdłuż laskę wanilii. Zdrapać nasiona, a następnie wymieszać je z cukrem. Laskę pokroić w 5 cm kawałki i też wymieszać z cukrem.
  4. Wyjąć ciasto z lodówki i formować z niego kulki o średnicy 2,5 cm. Zrolować każdą kulkę w wałeczek o długości 7,5 cm. Kłaść wałki w odległości 5 cm od siebie na niewysmarowanej tłuszczem blasze do ciastek i zginać każdy tak, by przybrał kształt półksiężyca.
  5. Piec 10 do 12 minut w nagrzanym piekarniku, lub do momentu gdy ciastka zesztywnieją, ale nie zbrązowieją.
  6. Pozostawić przez 1 minutę, a następnie zdjąć z blachy. Gorące ciasteczka położyć na duży arkusz folii aluminiowej. Posypać przygotowaną wcześniej mieszanką z cukrem. Delikatnie obrócić, by pokryły się z obydwu stron. Ostudzić całkowicie i przechowywać w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej. Tuż przed podaniem pokryć jeszcze raz cukrem z wanilią.

  Mililitry, szklanki, łyżki...

  Gubisz się w przeliczaniu szklanek na gramy? Nie wiesz ile mililitrów mieści się w łyżce? Sprawdź nasz artykuł "Przeliczniki kuchenne", gdzie znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także szybką ściągawkę z najpopularniejszymi składnikami.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (124)