Domowy mus jabłkowy

  5 godz. 40 min

  Wspaniały mus jabłkowy, który można przygotować w sokowniku i jeśli jabłka są bardzo soczyste, mieć dodatkowo parę litrów soku. Można też smażyć mus w zwykłym garnku.

  czarna

  Podkarpackie, Polska
  Zrobione przez 5 osób

  Składniki
  ilość sztuk: 4 litrowe słoiki

  • 4 kg jabłek
  • 1/2-1 kg cukru

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 40min.  ›  Gotowanie: 5godz.  ›  Gotowe w: 5godz.40min. 

  1. Jabłka obrać, wykroić gniazda nasienne i zetrzeć na tarce, bardzo to czasochłonne więc najlepiej wrzucić do malaksera z odpowiednim nożykiem do szatkowania.
  2. Jabłka zasypać cukrem. Ilość cukru zależy od tego, jak słodkie są jabłka. Najlepiej zacząć od 1/2 kg i w trakcie smażenia próbować i ewentualnie dosypywać.
  3. Jeśli przecier robimy w sokowniku, jabłka należy przełożyć do pojemnika i przesypywać warstwami cukru. Gotować na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż jabłka będą miękkie i zrobi się puszysty mus. Ponownie, czas zależy od odmiany jabłek. Jeśli jabłko jest twarde będzie trzeba gotować przez około 4 godziny.
  4. Jeżeli jabłka są soczyste, należy zlać sok do wyparzonych butelek.
  5. Jabłka nakładać do wyparzonych słoików.
  6. Słoiki zakręcić i ustawić w wysokim garnku wyłożonym na dnie ściereczką. Zalać wodą do 3/4 ich wysokości. Gotować przez 15 minut, po czym wyjąć ostrożnie z garnka (najlepiej drewnianymi szczypcami), postawić na czystej ściereczce i pozostawić do ostygnięcia.

  rada

  Trochę soku, który odcieka dodaję później do słoików z musem, dzięki czemu mus jest bardzo soczysty. Do słoika nakładam 3/4 musu a potem uzupełniam sokiem.

  Przetwory owocowe

  Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat przygotowywania przetworów owocowych koniecznie przeczytaj nasz artykuł: "Przetwory owocowe". Znajdziesz tam informacje o owocach, słoikach, temperaturach, pasteryzacji - a wszystko okraszone zdjęciami!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)

  User's IP: 54.166.245.10