Pierogi z suszonymi śliwkami

  1 godz. 5 min

  Kilkanaście lat temu moja mama po raz pierwszy zrobiła te pierożki na Wigilię. Od tamtego czasu zajmują stałe miejsce w świątecznym jadłospisie!

  jadźka4

  Małopolskie, Polska
  Zrobione przez 1 osobę

  Składniki
  ilość porcji: 10 

  • Ciasto
  • 1/3 szklanki wody
  • 1 łyżeczka masła
  • 300 g mąki pszennej
  • 1 szczypta soli
  • Nadzienie
  • 400 g suszonych śliwek kalifornijskich, bez pestek

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 20min.  ›  +15min.  ›  Gotowe w: 1godz.5min. 

  1. W wodzie rozpuścić masło i lekko przestudzić. Mąkę i sól wysypać na stolnicę, zrobić w środku rowek i stopniowo wlewać wodę, zarabiając ciasto. Wyrabiać przez kilka minut, aż ciasto będzie jednolite i elastyczne. Przykryć miską i odstawić na 15 minut.
  2. Ciasto rozwałkować i wykrajać małe kółka (najlepiej od literatki). Na każde kółko dawać po jednej śliwce i zlepiać boki, przyszczypując, aby się nie rozpadły w trakcie gotowania.
  3. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Wrzucać pierożki partiami, zamieszać drewnianą łyżką i gotować, aż wypłyną na powierzchnię. Wyjmować łyżką cedzakową.

  rada

  Jeśli śliwki są bardzo wysuszone, można je namoczyć na kilka godzin, a potem dobrze odcedzić. Wodę z moczenia wykorzystać np do kompotu z suszonych owoców.

  Kilka dobrych rad...

  Święta nie muszą oznaczać kupowania ogromnych ilości jedzenia, stania w kolejkach w supermarketach, a potem wyrzucania niedojedzonych resztek i katowania się dietą przez następnych kilka miesięcy. Przeczytaj nasz artykuł "Potrawy na Boże Narodzenie smacznie i tanio" a dowiesz się, jak nie wydać fortuny na pyszną świąteczną ucztę.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)