Dżem z jeżyn

  (1)
  10 godz. 20 min

  Pyszny domowy dżem z jeżyn. Zawsze dodaję mniej cukru i dżem jest lekko kwaskowaty. Można go przyrządzić wedle uznania a w trakcie smażenia skosztować i ewentualnie dosłodzić.

  jadźka4

  Małopolskie, Polska
  Zrobione przez 48 osób

  Składniki
  ilość sztuk: 10 250 ml

  • 3 kg jeżyn
  • 1 kg cukru

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 20min.  ›  Gotowanie: 5godz.  ›  +5godz. odstawienie  ›  Gotowe w: 10godz.20min. 

  1. Jeżyny przebrać aby były dorodne i zdrowe, opłukać i odcedzić. Wrzucić do garnka o grubym dnie i gotować na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aby odparowały.
  2. Jeżeli owoce były dojrzałe ze słońca, to nie trzeba ich długo gotować. Po 2 godzinach zestawić z ognia. Odstawić na parę godzin.
  3. Do garnka wsypać cukier, wymieszać i ponownie gotować 2-3 godziny, od czasu do czasu mieszając. Dżem powinien zrobić się szklisty i gęsty. Jeśli wciąż jest wodnisty, sok można zlać do butelki i na bieżąco wypić.
  4. Słoiki i zakrętki wyparzyć. Nakładać dżem do słoików, zostawiając 1 cm wolnego miejsca od góry.
  5. Słoiki zakręcić i ustawić w wysokim garnku wyłożonym na dnie ściereczką. Zalać wodą do 3/4 ich wysokości. Gotować przez 15 minut, po czym wyjąć ostrożnie z garnka (najlepiej drewnianymi szczypcami), postawić do góry dnem na czystej ściereczce i pozostawić do ostygnięcia.

  Przetwory owocowe

  Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat przygotowywania przetworów owocowych koniecznie przeczytaj nasz artykuł: "Przetwory owocowe". Znajdziesz tam informacje o owocach, słoikach, temperaturach, pasteryzacji - a wszystko okraszone zdjęciami!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (1)

  Komentarze po polsku (1)

  czarna
  autor:
  10

  ja tez lubie niskoslodzone dzemy - przepis super! udany bbbbbbb  -  25 sie 2012