Masa plastyczna z pianek Marshmallows

  (4)
  15 min

  Kiedy pierwszy raz usłyszałam, że z biało-różowych pianek, które uwielbia moja córka, można zrobić masę ozdabiającą torty - nie wierzyłam. Aż wypróbowałam i zaskoczenie ogromne. Ta niezwykle plastyczna masa zachęca wręcz do eksperymentów artystycznych w kuchni.

  matylda

  Małopolskie, Polska
  Zrobione przez 43 osoby

  Składniki
  ilość porcji: 1 

  • 350 g pianek Marshsmallows
  • 750 g cukru pudru
  • 3 łyżki wody

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 15min.  ›  Gotowe w: 15min. 

  1. Jeśli chcemy uzyskać masę białą (lub ją później zabarwić barwnikami) to przekrójmy pianki na pół, rozdzielając kolor biały od różowego. (Ja przygotowałam masę różową.)
  2. Pianki z wodą umieścić w rondelku i na niewielkim ogniu rozpuścić na płynną masę - cały czas mieszając, aby nie przywarły do dna. Masa będzie bardzo ciągnista!
  3. Następnie, po zdjęciu garnka z kuchenki, do masy dodawać stopniowo cukier puder i dokładnie mieszać. Masa będzie szybko gęstnieć.
  4. Masę należy ugnieść i wyrobić bardzo dokładnie, gdy jest jeszcze lekko ciepła. Podczas stygnięcia masa będzie gęstnieć i będzie bardzo kleić się do palców, będzie też ciężko ją ugniatać rękoma, ale powoli zacznie stygnąć i zbijać się w kulę.
  5. Posypać stolnicę cukrem pudrem i rozwałkować masę na placek nieco większy niż średnica ciasta + boki.
  6. Delikatnie przenieść gotowy placek masy na ciasto (ciasto musi być grubo posmarowane kremem, na wierzchu i boki też, aby masa się do niego przykleiła). Ułożyć masę, wyrównać, przyklepać boki, a nadmiar obciąć nożem.
  7. Na taką masę można od razu przyklejać ozdoby, np. czekoladowe gwiazdki lub kwiatuszki. Smarować je można wodą lub specjalnym klejem cukierniczym. Dopóki masa jest miękka będą się dobrze kleić.

  rada

  Dobrze wyrobiona masa marshmallows powinna być jak plastelina, wtedy łatwo się wałkuje i nie rwie. Niewykorzystaną masę można przechowywać w woreczku foliowym w lodówce. Aby formować kształty - masę należy rozgrzać w dłoniach i lepić figurki jak z modeliny. Można używać barwników spożywczych do pokolorowania masy.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (4)

  Komentarze po polsku (2)

  autor:
  3

  Wszystko super, wczoraj odważyłam się zrobić poraz pierwszy i o dziwo wyszło... masa faktycznie długo się kleiła do rąk podczas wyrabiania, nawet jak ostygła, podsypałam ją jeszcze trochę pudrem i pomogło, przestała się kleić. Fajna zabawa, pokusiam się tez o zrobienie figurki pierwszej w życiu i efekt całkiem fajny Sam tort tylko zrobiłam ze swojego przepisu, nie typowy smietanowy i tez było ok.  -  19 mar 2015

  2

  Zrobiłam wszystko według instrukcji, masa się kompletnie nie udała. Katastrofa.  -  21 gru 2015