Chleb z maszynki (maszynka z lidla)

  (1)
  2 godz. 5 min

  Automat do chleba kupiłam dlatego, że chleb ze sklepu szybko pleśnieje. Upieczony w domu jest pyszny, długo świeży- chociaż bochenek nie przetrwa dłużej niż dzień, a poza tym wiem, co ma w środku, czyli bez ulepszaczy, no i mogę upiec go z tym na co akurat mam ochotę. Ile napsułam chlebów zanim doszłam do tego,że te proporcje są idealne.Gołębie za oknem nie głodowały. A jeśli chodzi o to ile ma miarka to do automatu była dodana miarka- kubeczek 400 g.

  magda369

  Dolnośląskie, Polska
  Zrobione przez 33 osoby

  Składniki
  ilość sztuk: 1 bohenek

  • 2 i 1/2 miarki (600 g) mąki pszennej
  • 1/3 miarki (133 g) mąki żytniej
  • 1/3 kostki (ok 35g) drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka masła
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
  • ok 400 ml letniej wody

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 5min.  ›  Gotowanie: 2godz.  ›  Gotowe w: 2godz.5min. 

  1. Do foremki wrzucamy drożdże, cukier, wodę, mąki, sól, gałkę muszkatołową i masło. Ciasto ma mieć konsystencje dosyć puchatą, tak że 400 ml wody może być w niektórych wypadkach za mało i trzeba troszkę dolać.
  2. Nastawiamy na 5 program, 1250 g i mocne przypieczenie skórki.
  3. Po zakończonym etapie mieszania, mokrymi rękoma wyciągamy łopatki, żeby uniknąć dziur, które niestety są ogromne, jeśli się nie usunie łopatek przed pieczeniem.
  4. Po upieczeniu od razu wyciągamy foremkę i czekamy jakieś 5-10 min., aż foremka ostygnie i obracamy pokrętła na dole foremki żeby łatwiej było wyciągnąć chleb.
  5. Wyciągnięty chleb kładziemy na boku na kratce żeby wysechł i ostygł.

  rada

  Chlebcio na zdjęciu upieczony był z prażoną cebulą, ale dowolność dodawania różnych, różności jest nieograniczona. Pyszny jest też z rodzynkami albo sezamem itd.

  Wszystko o...

  Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (1)

  Komentarze po polsku (1)

  autor:
  0

  Chleb wychodzi świetny, dużo lepszy niż ze standardowych przepisów dołączonych do urządzenia. Byłem pewny, że drożdże bez zaczynu nie wyrosną i wyjdzie zakalec, a wyszło pięknie jak na zdjęciach Posiada Pani może jeszcze jakieś sprawdzone przepisy na automat. Może z mąki pełnoziarnistej?  -  18 kwi 2017

  Podobne kategorie