Croissanty

  (123)
  9 godz. 15 min

  Autentyczne francuskie rogaliki. Idealne na śniadanie, do kawy i jajka na miękko, lub posmarowane masłem i dżemem.


  Zrobione przez 102 osoby

  Składniki
  ilość porcji: 12 

  • 1 i 1/4 łyżeczki aktywnych suchych drożdży
  • 3 łyżki ciepłej wody (45 stopni C)
  • 1 łyżeczka białego cukru
  • 1 i 3/4 szklanki (220 g) mąki pszennej
  • 2 łyżeczki białego cukru
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • 2/3 szklanki (160 ml) ciepłego mleka
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • 150 g schłodzonego masła
  • 1 jajko
  • 1 łyżka wody

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 40min.  ›  Gotowanie: 15min.  ›  +8godz.20min. wyrastanie  ›  Gotowe w: 9godz.15min. 

  1. Wymieszać drożdże z ciepłą wodą i 1 łyżeczką cukru. Odstawić, aż zaczną się pienić.
  2. Do miski odmierzyć mąkę. W ciepłym mleku rozpuścić 2 łyżeczki cukru i sól. Dodać do mąki wraz z drożdżami i olejem, i dobrze wymieszać. Wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie. Przykryć i odstawić, aby potroiło swą objętość. Lekko ubić pięścią, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza, a następnie znów odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi objętość. Ubić pięścią i wstawić na 20 minut do lodówki.
  3. Rozgnieść w dłoniach masło, aż będzie miękkie, ale nie zbyt miękkie. Ciasto wyłożyć do prostokątnej formy o wymiarach 35x20 cm i uklepać. Posmarować masłem 2/3 ciasta, pozostawiając nieposmarowany margines od brzegu szerokości ok. 0,5 cm. Nieposmarowaną 1/3 ciasta przykryć środkową 1/3 (posmarowaną) część, a tera przykryć je ostatnią częścią. Odwrócić blaszkę o 90 stopni i rozwałkować ciasto na prostokąt o wielkości 35x15 cm. Znów złożyć na trzy. Lekko posypać mąką i włożyć do worka foliowego. Wstawić na 2 godziny do lodówki. Wyjąć z foliowego worka, posypać mąką i lekko ubić pięścią. Rozwałkować na prostokąt o wymiarach 35x15 i znów złożyć. Odwrócić o 90 stopni i powtórzyć zawijanie. Owinąć w worek foliowy i znów wstawić do lodówki na 2 godziny.
  4. Rozwałkować ciasto na prostokąt o wymiarach 50x12 cm. Przekroić w poprzek na pół i włożyć jedną połowę do lodówki podczas przygotowania drugiej. Rozwałkować pozostałą połowę ciasta na prostokąt o wymiarach 36x12 cm. Pokroić na trzy kwadraty o wymiarach 12x12 cm. Każdy kwadrat przekroić po przekątnej, tworząc dwa trójkąty. Delikatnie zrolować każdy trójkąt lekko go wyciągając, tak aby aby miał 17 cm szerokości. Złapać za dwa końce i delikatnie rozciągnąć. Układać rogaliki na blasze i zakrzywiać końce do środka. Odstawić, aby lekko wyrosły i stały się bardziej puszyste. W małej misce roztrzepać jajko z 1 łyżką wody. Posmarować tym rogaliki.
  5. Piec w piekarniku rozgrzanym do 245 stopni C przez 12 do 15 minut.

  Mililitry, szklanki, łyżki...

  Gubisz się w przeliczaniu szklanek na gramy? Nie wiesz ile mililitrów mieści się w łyżce? Sprawdź nasz artykuł "Przeliczniki kuchenne", gdzie znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także szybką ściągawkę z najpopularniejszymi składnikami.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (123)

  Ten przepis nie ma jeszcze oceny z Polski, ale dostępne są oceny z innych stron świata:

  Dodaj swój komentarz

  Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis