Kluski na parze

  (196)
  5 godz.

  Pyszne chińskie dim sum, albo czeskie pampuchy! Kluski na parze, które można też przygotować z nadzieniem mięsnym. Do ich wykonania niezbędny jest wok z nakładką ze stali nierdzewnej do gotowania na parze, albo bambusowy "garnek" do gotowania na parze. Zamiast ciepłej wody można użyć mleka.


  Zrobione przez 177 osób

  Składniki
  ilość porcji: 24 

  • 1 łyżka aktywnych suchych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/4 szklanki (30 g) mąki pszennej
  • 1/4 szklanki (60 ml) wody
  • 1/2 szklanki (120 ml) ciepłej wody (ok. 40 stopni C)
  • 1,5 szklanki (200 g) mąki pszennej
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka oleju roślinnego
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 30min.  ›  +4godz. wyrastanie  ›  Gotowe w: 5godz. 

  1. Wymieszać drożdże z 1 łyżeczką cukru, 1/4 szklanki mąki i 1/4 szklanki ciepłej wody. Odstawić na 30 minut.
  2. Dodać 1/2 szklanki ciepłej wody, mąkę, sól, 2 łyżki cukru i olej roślinny. Wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Włożyć do wysmarowanej olejem miski i obtoczyć je w tym oleju. Odstawić, aż potroi swą objętość (na około 2,5 do 3 godzin).
  3. Ubić ciasto pięścią i wyłożyć na posypaną mąką stolnicę. Posypać równomiernie proszkiem do pieczenia i wyrabiać przez 5 minut. Podzielić ciasto na 2 części, jedną z nich włożyć do miski i przykryć. Drugą część ciasta podzielić na 12 części i formować z nich kulki. Układać je na papierze woskowanym, gładką stroną do góry. Przykryć ściereczką i odstawić aby podwoiły swoją objętość (na około 30 minut). W tym czasie przygotować w ten sam sposób drugą porcję ciasta.
  4. W woku doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień na średni. Woda musi się cały czas gotować. Przykryć wok przystawką do gotowania na parze i ułożyć na niej kluski, zostawiając między nimi odległość ok. 2-3 cm. Pomiędzy wokiem a przystawką do gotowania na prze musi być co najmniej 5 cm przerwy. Przykryć wok pokrywką. Gotować kluski na parze przez 15 minut.
  5. ZDJĄĆ POKRYWKĘ i dopiero wtedy skręcić ogień pod wokiem. W innym przypadku woda zacznie skapywać na kluski tworząc na nich żółtawe bąble. Kontynuować gotowanie klusek, aż do wyczerpania ciasta.

  Wszystko o...

  Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (196)