Dżem śliwkowy z amaretto

  (16)
  2 godz. 45 min

  To dżem zupełnie inny od zwykłych dżemów śliwkowych. Piecze się go w piekarniku! Aby uzyskać najlepszy smak trzeba użyć bardzo dojrzałych śliwek. Doskonały na śniadanie.


  Zrobione przez 11 osób

  Składniki
  ilość porcji: 20 

  • 2 kg śliwek
  • 400 g cukru
  • 125 ml amaretto (opcjonalnie)

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 15min.  ›  Gotowanie: 2godz.30min.  ›  Gotowe w: 2godz.45min. 

  1. Rozgrzać piekarnik do 150 C.
  2. Śliwki umyć, usunąć pestki. Włożyć do dużego garnka, przykryć i pomału gotować, aż śliwki zmiękną. Wmieszać 1/4 cukru, a następnie przełożyć wszystko do dużego naczynia żaroodpornego (najlepiej do brytfanki).
  3. Wstawić do piekarnika na drugą półkę od dołu. Drzwiczki piekarnika zostawić uchylone (np. wkładając w nie drewnianą łyżkę) i czekać, aż dżem zgęstnieje. Po pół godziny wmieszać 100 g cukru i kontynuować pieczenie. Powtórzyć czynność dwa razy z pozostałym cukrem.
  4. Dżem musi być na tyle gęsty, że jeśli się na nim narysuje łyżką kreskę, to pozostaje ona widoczna. W razie potrzeby piec dłużej.
  5. Do gotowego dżemu wmieszać amaretto. Przełożyć do gorących, sterylnych słoików i zakręcić szczelnie pokrywki.

  Przetwory owocowe

  Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat przygotowywania przetworów owocowych koniecznie przeczytaj nasz artykuł: "Przetwory owocowe". Znajdziesz tam informacje o owocach, słoikach, temperaturach, pasteryzacji - a wszystko okraszone zdjęciami!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (16)