Chleb bez wyrabiania

  (6)
  4 godz.

  To jeden z najprostszych przepisów na chleb drożdżowy, którego nie trzeba wyrabiać. Sekret tkwi w pieczeniu go w żeliwnej blasze albo brytfance, wtedy chleb będzie miał ładną, chrupiącą skórkę. Można użyć dowolnej mąki: żytniej, owsianej, czy jakiej kto woli. Ja zawsze używam 2/3 białej mąki na 1/3 mąki pełnoziarnistej.


  Zrobione przez 4 osoby

  Składniki
  ilość sztuk: 1 bochenek

  • 3/4 łyżki suszonych drożdży
  • 340 ml ciepłej wody
  • 3/4 łyżki soli
  • 450 g mąki pszennej

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 20min.  ›  Gotowanie: 40min.  ›  +3godz. wyrastanie  ›  Gotowe w: 4godz. 

  1. Rozpuścić drożdże w niewielkiej ilości ciepłej wody i odstawić na kilka minut, aż pojawi się piana.
  2. Dodać do drożdży pozostałą wodę wraz z solą i mąką - dobrze wymieszać wszystko w dużej misce. Przełożyć ciasto do bardzo dużego plastikowego pojemnika i przykryć pokrywką. Odstawić na 2 godziny w temperaturze pokojowej.
  3. Na powierzchni posypanej mąką wyrabiać ciasto przez 30 sekund, a następnie uformować z niego kulę. Małą blachę wyłożyć dużym arkuszem papieru do pieczenia (powinien wystawać co najmniej 5 cm na około brzegu blaszki) i włożyć do niej ciasto. Przykryć i odstawić na 1 do 1,5 godziny, aby wyrosło.
  4. Po około 45 minutach wyrastania rozgrzać piekarnik do 230 C. Średnią żeliwną brytfankę z pokrywką włożyć do piekarnika na 20 minut.
  5. Ostrożnie wyjąć brytfankę z piekarnika i zdjąć pokrywkę. Ciasto wraz z papierem do pieczenia przełożyć do gorącej brytfanki i odkroić wystający papier (z brytfanki nie może wystawać papier). Na wierzchu chleba nożem naciąć X i posypać ciasto mąką. Przykryć i piec przez 30 minut. Odkryć i piec jeszcze przez 10 minut. Wyjąć chleb z brytfanki wraz z papierem i ostudzić na metalowej kratce.

  Wszystko o...

  Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (6)