Zielone risotto z bobem

  (58)
  1 godz.

  Zawsze wszystkim powtarzam, że zrobienie dobrego risotto polega na bezustannym mieszaniu. Jeśli jedna ręka się zmęczy, mieszać drugą! I sprawdzać przed podaniem, czy ryż jest na pewno dogotowany. Bo nie ma nic gorszego, niż chrupiące risotto. Spróbuj, a zobaczysz, że warto!


  Zrobione przez 56 osób

  Składniki
  ilość porcji: 4 

  • 230 g świeżego łuskanego bobu
  • 4 szklanki bulionu z kurczaka
  • 3 łyżki masła
  • 1 mała cebula drobno posiekana
  • 200 g (1 szkl.) ryżu arborio
  • 60 ml (3/4 szkl.) białego wina
  • 20 g tartego parmezanu Reggiano
  • sól do smaku

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 30min.  ›  Gotowe w: 1godz. 

  1. W dużym garnku doprowadzić do wrzenia osoloną wodę. W międzyczasie wyłuskać bób, a strączki wyrzucić. Gotować bób przez 4 minuty, odcedzić i natychmiast zanurzyć w lodowatej wodzie. Poczekać 2 minuty, aż ostygnie, a następnie poprzekłuwać skórę nasion i powyciskać nasiona ze skóry. Z 3/4 bobu zrobić purée w blenderze lub w robocie kuchennym.
  2. W oddzielnym dużym garnku podgrzać rosół do wysokiej temperatury (ale nie zagotować) i utrzymywać jego wysoką temperaturę. Tymczasem w innym dużym rondlu stopić 1,5 łyżki masła na średnim ogniu i dodać cebulę. Zmniejszyć ogień do minimum i zeszklić cebulę, podsmażając przez około 5 minut; uważać, aby nie przypalić. Wsypać ryż i obsmażać mieszając przez 2 minuty. Dodać wino i zwiększyć temperaturę do średniej i ciągle mieszać. Gdy wino zostanie wchłonięte, dodać trochę gorącego rosołu. Gdy rosół zostanie wchłonięty, dolać trochę więcej; powtarzać ten proces, stale mieszając, aż ryż dokładnie się ugotuje.
  3. Do gotowanego ryżu dodać purée z bobu, pozostałe 1,5 łyżki masła, resztę bobu w całych nasionach oraz parmezan. Gotować na średnim ogniu mieszając, aż masło i ser się stopią, a purée będzie równomiernie rozprowadzone. Doprawić solą.

  Ryż bez tajemnic

  Chcesz się dowiedzieć jakie są gatunki ryżu i jak go najlepiej gotować? Przeczytaj nasz artykuł: "Jak ugotować ryż"!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (58)