Ziemniaczany tort wiśniowy

  2 godz. 20 min

  Upiecz ten tort na specjalną okazję. Jest może trochę drogi i wymaga czasu, ale zachwyt gości będzie murowany.


  Bądź pierwszą osobą, która to zrobi!

  Składniki
  ilość porcji: 16 

  • 250 g małych mączystych ziemniaków
  • 20 g masła
  • 200 g brązowego cukru
  • 3 jajka
  • 50 g mielonych orzechów laskowych
  • 1 łyżka mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • masło i bułka tarta do wysmarowania i posypania formy
  • 250-300 g kwaśnej konfitury z wiśni
  • 200 g surowej masy marcepanowej
  • 150 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka wody różanej
  • 200 g białej czekolady
  • 20 g masła kokosowego
  • 30 g ciemnej czekolady

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 45min.  ›  Gotowanie: 1godz.35min.  ›  Gotowe w: 2godz.20min. 

  1. Umyć ziemniaki i gotować we wrzątku do miękkości około 20 minut. Odlać wodę, krótko odparować, obrać i jeszcze ciepłe przecisnąć przez praskę do ziemniaków. Odstawić na noc pod przykryciem.
  2. Następnego dnia rozgrzać piekarnik do temperatury 180°C. Wysmarować masłem tortownicę o średnicy 26 cm i posypać bułką tartą. Ubijać ziemniaki, masło, cukier i jajka 4-5 minut na pienistą masę, używając miksera z trzepaczkami do piany. Zmieszać osobno mąkę, proszek do pieczenia oraz sól i dodać do masy ziemniaczano-jajecznej. Wlać ciasto do formy, wygładzić wierzch. Piec w gorącym piekarniku około 35 minut.
  3. Wyjąć ciasto z piekarnika, krótko ostudzić, potem wyjąć z tortownicy na metalową kratkę i poczekać, aż ostygnie. Przekroić poziomo w połowie grubości. Dwie trzecie konfitury rozsmarować na dolnej części ciasta. Położyć górną część na konfiturze i lekko docisnąć.
  4. Podgrzać resztę konfitury w małym rondelku, a potem przetrzeć przez sito. Posmarować nią boki ciasta dookoła.
  5. Zagnieść masę marcepanową z cukrem pudrem i wodą różaną. Włożyć masę między dwa kawałki folii do żywności i rozwałkować na okrągły placek o średnicy około 34 cm. Zdjąć górną folię i przytrzymując dolną, położyć placek marcepanowy centralnie na cieście. Ostrożnie docisnąć go do górnej powierzchni i do boków ciasta. Nadmiar marcepanu odciąć nożem.
  6. Połamać na kawałki białą czekoladę. Większy garnek napełnić gorącą wodą i włożyć w nią mniejszy garnek. Stopić w nim czekoladę. Dodać masło kokosowe. Pokryć wierzch i boki tortu czekoladą z masłem kokosowym, odczekać, aż stwardnieje. Włożyć ciemną czekoladę do szczelnej torebki foliowej i podgrzewać w mniejszym garnku, aż się rozpuści. Odciąć róg torebki, żeby powstał mały otwór. Cienkim strumieniem wyciskać z torebki ciemną czekoladę nad tortem, rysując na nim ozdobny wzór. Do chwili podania przechowywać tort w chłodnym miejscu.

  Mililitry, szklanki, łyżki...

  Gubisz się w przeliczaniu szklanek na gramy? Nie wiesz ile mililitrów mieści się w łyżce? Sprawdź nasz artykuł "Przeliczniki kuchenne", gdzie znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także szybką ściągawkę z najpopularniejszymi składnikami.

  Praktyczna rada

  Tort łatwiej będzie pokroić, gdy przed ukrojeniem każdego kawałka zanurzymy nóż w gorącej wodzie. Jeśli tego nie zrobimy, polewa czekoladowa będzie się łamać w czasie krojenia.

  Legenda o ziemniakach

  Ta andyjska legenda wyjaśnia, jak ziemniaki znalazły się na Ziemi. Poświęcona bogom służebnica świątynna zakochała się w rolniku – co oczywiście było niedozwolone – i uciekła z nim. Rozgniewany władca rozkazał szukać pary uciekinierów, a gdy ich znaleziono, kazał ich pogrzebać żywcem. Zaraz potem w całym królestwie nastała wielka susza i klęska nieurodzaju. Jedynie ten kawałek ziemi, pod którym spoczywali nieszczęśliwi zakochani, pokrywała bujna roślinność. * Lud burzył się. Najwyżsi kapłani poradzili więc władcy, by odkopać parę nieszczęśników, spalić ich ciała, a popioły rozsypać w całym kraju i w ten sposób odwrócić odeń klątwę. Gdy poczęto kopać, wyszło na jaw, że ciała zniknęły. Zamiast nich wykopano sporą bulwę, która dzieliła się na mniejsze, te zaś rosły i dzieliły się dalej… To Matka Ziemia, Pachamama, zmieniła swoją klątwę w błogosławieństwo dla swych ziemskich dzieci. * Od tego czasu ludy andyjskie czczą nie tylko Pachamamę, lecz również boginię ziemniaków, Axomamę. Obie boginie są strażniczkami płodności.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)