Gulasz irlandzki

Gulasz irlandzki

3polubienia
2godz.30min.


Bądź pierwszą osobą, która to zrobi!

Podobnie jak wiele innych przepisów tradycyjnych również i ten na gulasz irlandzki ma wiele wariacji. W tym przepisie użyłem łopatkę jagnięcą, ale równie smaczna byłaby karkówka barania.

Jacek Fronczak

Składniki
ilość porcji: 4 

 • 600 g łopatki jagnięcej
 • 750 g mączystych ziemniaków
 • 500 g marchewki
 • 250 g cebuli
 • sól, pieprz
 • 2 łyżki natki pietruszki, drobno posiekanej
 • 1 łyżka listków świeżego tymianku
 • 500 ml wywaru mięsnego

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 2godz.  ›  Gotowe w: 2godz.30min. 

 1. Rozgrzać piekarnik do temperatury 190°C. Pokroić mięso na kawałki wielkości kęsa. Obrać ziemniaki, marchewkę oraz cebulę i pokroić w plasterki.
 2. Ułożyć warstwami w naczyniu żaroodpornym połowę ziemniaków, marchewki i cebuli. Każdą warstwę lekko przyprawić solą oraz pieprzem i posypać niewielką ilością przygotowanych ziół. Na wierzchu ułożyć mięso i także przyprawić. Ułożyć na mięsie ponownie warzywa, lecz w odwrotnej kolejności niż poprzednio. Każdą warstwę lekko przyprawić solą, pieprzem i ziołami.
 3. Wlać do naczynia wywar mięsny. Przykryć przykrywką, wstawić do gorącego piekarnika i dusić około 2 godzin. Podawać na gorąco.

Praktyczna rada

Jeżeli gulasz ma być bardziej pożywny, można użyć karkówki baraniej. Jest ona silniej poprzerastana tłuszczem niż łopatka. W czasie duszenia w piekarniku uwalniają się specyficzne dla smażenia tłuszczu substancje, które powodują intensywniejszy aromat potrawy.

Irlandzki gulasz z kapustą włoską

Marchewkę należy zastąpić główką kapusty włoskiej (ok. 600 g). Oddzielić od główki zewnętrzne liście, podzielić ją na 8 równych części, wyciąć głąb, każdą część poszatkować w cienkie paseczki. Połowę ziemniaków, kapusty włoskiej i cebuli ułożyć warstwami w naczyniu żaroodpornym i przyprawić solą, pieprzem i ziołami. Na wierzchu ułożyć mięso, a na nim znów warstwy warzyw, lecz w odwrotnej kolejności, nie zapominając o przyprawach. Połowę wywaru mięsnego zastąpić piwem guinness (irlandzkim ciemnym piwem o lekko słodkawym posmaku). Do naczynia wlać po 250 ml wywaru mięsnego i piwa guinness. Dusić pod przykryciem w gorącym piekarniku około 2 godzin.

Ostatnio przeglądane

Komentarze i oceny (0)

Dodaj swój komentarz

Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis