Dynia to doskonały składnik potraw duszonych. Przyrządźmy z niej oraz z fasoli "czarne oczko", kukurydzy i czerwonej papryki pożywne danie dla całej rodziny, w sam raz na mroźne zimowe dni. Należy je podawać z gotowanym ryżem bądź ciepłym, chrupiącym chlebem.
Chcesz dowiedzieć się więcej o dyni? Jak ją wybierać, przechowywać, jak przygotować puree i co zrobić z pestkami? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: "Wszystko o dyni", z którego dowiesz się także jakie ciekawe gatunki dyni możesz wykorzystać w kuchni!
Dynia po indyjsku: smażyć cebulę i czosnek w oliwie przez 2–3 minuty, następnie dodać 2 łyżki średnio pikantnej pasty balti. Wrzucić do rondla dynię razem ze 150 g kukurydzy miniaturowej pokrojonej w grube plasterki. Przykryć i smażyć 5–6 minut. Zastąpić fasolę "czarne oczko" fasolą borlotti. Wrzucić ją do rondla razem z pomidorami z puszki i wywarem (nie dodawać kukurydzy). Zamiast natki pietruszki posypać 2 łyżkami posiekanej świeżej kolendry i podać z ugotowanym ryżem jaśminowym lub ciepłym chlebkiem naan. W daniach wegetariańskich sos worcestershire można zastąpić sosem pieczarkowym.
• Istnieje ponad 25 gatunków kabaczków i dyń, niektóre z nich uprawia się od 9000 lat. Wszystkie odmiany są bogate w beta-karoten i zawierają dość dużą ilość witaminy C. * • Jeżeli mamy czas, przed rozpoczęciem smażenia odstawmy wyciśnięte ząbki czosnku na 10 minut. Naukowcy z amerykańskiego Penn State University stwierdzili, że zwiększa to do maksimum ilość tworzonych i zachowywanych w potrawach związków antyrakowych.
Doskonałe źródło kwasu foliowego, witaminy A, witaminy B₆ oraz witaminy C. Dobre źródło miedzi, żelaza, potasu, witaminy B₁ i witaminy E. Dość dobre źródło wapnia oraz cynku.