Zakwas chlebowy Esther

  (228)
  7 dni 10 min

  Zrób zakwas w szklanym pojemniku i po fermentacji przechowuj w lodówce. Nie zapomnij o dożywianiu go, gdy zużyjesz część na upieczenie chleba!


  Zrobione przez 199 osób

  Składniki
  ilość sztuk: 3 szklanki

  • 7 g aktywnych suchych drożdży
  • 500 ml (2 szklanki) ciepłej wody
  • 250 g (2 szklanki) mąki pszennej

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 10min.  ›  +7dni fermentowanie  ›  Gotowe w: 7dni10min. 

  1. W dużej niemetalowej misce wymieszać suche drożdże z dwiema szklankami ciepłej wody i dwiema szklankami mąki i luźno przykryć.
  2. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, od 4 do 8 dni. Czas ten może się różnić zależnie od panującej w kuchni temperatury i wilgotności. Jeśli zaczyn zacznie wylewać się z miski, postawić ją na tacy lub blasze do pieczenia. Sprawdzać od czasu do czasu.
  3. Kiedy roztwór zacznie się pienić i wydzielać przyjemny kwaśny zapach, oznacza to, że jest gotowy do użycia. Jeśli pojawi się na nim różowy, pomarańczowy, albo innego dziwnego koloru kożuch, należy go wyrzucić i zacząć wszystko od początku. Do czasu użycia zakwasu do wypieków, przechowywać go w lodówce w szklanym, zamkniętym naczyniu.
  4. Gdy część zakwasu zostanie użyta do pieczenia, zawsze należy ją zastąpić równą ilością mąki z wodą z dodatkiem odrobiny cukru. Tak więc, jeśli zużyło się 1 szklankę zakwasu, trzeba ją zastąpić 1 szklanką wody zmieszanej z 1 szklanką mąki ze szczyptą cukru. Nową mąkę z wodą należy wlać do gotowego zakwasu i dobrze wymieszać. Postawić w ciepłym miejscu, aż ponownie pojawi się piana, a następnie wstawić do lodówki do czasu następnego pieczenia. Jeśli na powierzchni zakwasu zbierze się jasny lub brązowawy płyn, nie należy się tym przejmować - jest to alkohol, który towarzyszy fermentacji. Trzeba zakwas ponownie zamieszać, a alkohol ulotni się podczas pieczenia. Pozostanie tylko ten cudowny kwaśny smak! Zakwas chlebowy poprawia się z wiekiem. Kiedyś przekazywany był przez pokolenia!
  5. Wypróbuj ten zakwas piekąc na przykład żurawinowe ciasto na zakwasie z czekoladą, albo czekoladowe ciasto na zakwasie.

  Wszystko o...

  Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (228)

  Komentarze po polsku (3)

  EichlerNatalia
  1

  ja go przed tygodniem wyprubowalam jestem naprawde zadowolona Polecam  -  23 gru 2012

  Efeb13
  autor:
  1

  Bardzo dobrze opisane dla kogoś, kto robi pierwszy raz! Wyszło super!  -  09 gru 2012

  autor:
  0

  jest super  -  03 kwi 2013

  User's IP: 54.162.253.34