Zakwas chlebowy Becky

  (108)
  5 dni 10 min

  Zaczyn dobry do każdego chleba na zakwasie. Nigdy już nie zabraknie Ci zaczynu, bo dzięki temu przepisowi w każdej chwili zrobisz nowy.


  Zrobione przez 108 osób

  Składniki
  ilość sztuk: 1 szklanka co 3 dni

  • 3 łyżki płatków ziemniaczanych na purée
  • 3 łyżki cukru
  • 235 ml (1 szklanka) ciepłej wody
  • 2 i 1/4 łyżeczki aktywnych suchych drożdży

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 10min.  ›  +5dni fermentowanie  ›  Gotowe w: 5dni10min. 

  1. W zamykanym naczyniu połączyć płatki ziemniaczane z cukrem, wodą i drożdżami. Pozostawić przez 5 dni na kuchennym stole, codziennie mieszając drewnianą łyżką.
  2. Piątego dnia rano dokarmić zakwas dodając 3 łyżki płatków ziemniaczanych, 3 łyżki cukru i 1 szklankę ciepłej wody. Wieczorem użyć 1 szklankę zakwasu do wypieku chleba. Pozostały zakwas przechowywać w lodówce.
  3. Co pięć dni dokarmiać zakwas dodając 3 łyżki płatków ziemniaczanych, 3 łyżki cukru i 1 szklankę wody. Jeżeli dokarmiony zakwas ma być użyty do wypieku chleba, należy pozostawić go przed użyciem przez 6 godzin w temperaturze pokojowej. Jeśli zakwas nie jest używany, przechowywać go w lodówce, a po każdym dokarmieniu 1 szklankę wylać.

  Wszystko o...

  Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (108)