Yorkshire pudding

  (168)
  2 godz.

  Pyszny, tradycyjny w Wielkiej Brytanii, dodatek do świątecznej uczty. Jeśli zamierzasz go podać, to naprawdę musisz dobrze to zaplanować. Sugeruję przygotować ciasto poprzedniego dnia wieczorem, aby na pewno zdążyć z pieczeniem, gdy wołowy rostbef będzie już gotowy.


  Zrobione przez 120 osób

  Składniki
  ilość porcji: 8 

  • 190 g (1 i 1/2 szklanki) mąki pszennej
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 180 ml (3/4 szklanki) mleka o temperaturze pokojowej
  • 3 jajka o temperaturze pokojowej
  • 180 ml (2/3 szklanki) wody
  • 120 ml (1/2 szklanki) smalcu wołowego

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 30min.  ›  +1godz. chłodzenie  ›  Gotowe w: 2godz. 

  1. Mąkę wymieszać starannie z solą. Zrobić w mące wgłębienie i wlać do niego mleko. Ubić trzepaczką na jednolitą masę. Dodać jajka i znów dokładnie ubić. Dolać wodę i ponownie energicznie wymieszać, aż ciasto zrobi się lekkie i pieniste. Odstawić na godzinę (lub pozostawić na noc w lodówce, jeśli ma być użyte następnego dnia).
  2. Jeżeli ciasto było w lodówce, wyjąć je i pozostawić na kuchennym blacie, aż nabierze temperatury pokojowej. Kiedy rostbef jest gotowy do wyjęcia z piekarnika, ciasto powinno być gotowe do pieczenia.
  3. Nagrzać piekarnik do 200°C.
  4. Zlać wytopiony z pieczeni tłuszcz i odmierzyć odpowiednią ilość (około 1/2 szklanki powinno wystarczyć). Wlać tłuszcz do formy wielkości 22x30 cm i wstawić do nagrzanego piekarnika, aż smalec zacznie skwierczeć. Wlać ciasto na smalec i piec przez 30 minut (lub aż boki się podniosą i staną się złote). Pokroić na osiem części i natychmiast podać.
  5. Można też piec w foremce do muffinów.

  Mililitry, szklanki, łyżki...

  Gubisz się w przeliczaniu szklanek na gramy? Nie wiesz ile mililitrów mieści się w łyżce? Sprawdź nasz artykuł "Przeliczniki kuchenne", gdzie znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także szybką ściągawkę z najpopularniejszymi składnikami.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (168)