Ciabatta

  (528)
  2 godz.

  Do wykonania tego prostego przepisu można wykorzystać automat do chleba i jego funkcję wyrabiania ciasta. Ja piekę ciabattę co najmniej 3 razy w tygodniu!


  Zrobione przez 423 osoby

  Składniki
  ilość porcji: 24 

  • 350 g (1,5 szklanki) wody
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 450 g (3,25 szklanki) mąki chlebowej
  • 1,5 łyżeczki drożdży instant

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 30min.  ›  +1godz. wyrastanie  ›  Gotowe w: 2godz. 

  1. Wszystkie składniki umieścić w pojemniku automatu do chleba w kolejności sugerowanej przez producenta. Wybrać cykl „ciasto" i włączyć urządzenie.
  2. Po zakończeniu cyklu ciasto będzie bardzo lepkie i mokre. Należy jednak oprzeć się pokusie dodania więcej mąki! Wyjęte z automatu ciasto wyłożyć na lekko oprószoną mąką powierzchnię, nakryć dużą miską i pozostawić na 15 minut, by odpoczęło.
  3. Blachę do pieczenia oprószyć lekko mąką lub wyłożyć pergaminem. Podzielić ciasto na 2 części i uformować z każdej owalny wałek wielkości około 7x35 cm. Położyć chleby na przygotowanej blasze, na wierzchu porobić palcami niewielkie wgłębienia i oprószyć mąką. Przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na około 45 minut.
  4. Nagrzać piekarnik do 220°C.
  5. Jeszcze raz porobić w cieście wgłębienia, a następnie umieścić bochenki w piekarniku na środkowej półce i piec przez 25 do 30 minut. W trakcie pieczenia spryskiwać bochenki wodą co 5 do 10 minut, aby zapewnić chrupkość skórki.

  Wszystko o...

  Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (528)