Chrupiący biały chleb

Chrupiący biały chleb

5polubień
2godz.30min.


Zrobione przez 204 osoby

Pachnący biały chleb z ładną i chrupiącą skórką. Znakomity na kanapki, świetny na grzanki i tosty, pyszny po prostu z samym masłem.

Dingo

Składniki
ilość porcji: 24 

 • 2 łyżki suchych drożdży
 • 1 łyżka cukru
 • 475 ml (2 szklanki) wody
 • 235 ml (1 szklanka) mleka
 • 2 łyżki miękkiej margaryny
 • 820 g (6 szklanek) mąki chlebowej
 • 1 łyżka soli

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 25min.  ›  Gotowanie: 25min.  ›  +1godz.40min. wyrastanie  ›  Gotowe w: 2godz.30min. 

 1. W małej misce rozpuścić drożdże i cukier w ciepłej wodzie. Pozostawić na 10 minut, aż pojawi się na nich piana.
 2. W dużej misce połączyć mieszankę drożdży z mlekiem, masłem lub margaryną, 4 szklankami mąki i solą i dobrze wymieszać na jednolitą masę. Dodać pozostałą mąkę, po 1/2 szklanki na raz, i wyrobić po każdym dodaniu. Gdy ciasto zacznie odchodzić od ścianek miski, przełożyć na lekko oprószoną mąką powierzchnię i ugniatać, aż zrobi się gładkie i elastyczne, przez około 8 minut.
 3. Wnętrze dużej miski posmarować lekko olejem i włożyć do niej ciasto. Obrócić, by pokryło się tłuszczem. Przykryć wilgotną ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na około 1 godzinę, aż dwukrotnie zwiększy swoją objętość.
 4. Nagrzać piekarnik do 200°C.
 5. Wyrośnięte ciasto zagnieść energicznym ruchem i wyłożyć na lekko oprószoną mąką powierzchnię. Podzielić na dwie równe części i uformować chleby. Włożyć oba bochenki do lekko natłuszczonych form wielkości 12x22 cm. Przykryć chleby wilgotną ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 40 minut, aż podwoją swoją wielkość.
 6. Spryskać bochenki rozpyloną wodą i piec w temperaturze 200°C przez 20 do 30 minut, lub aż nabiorą złotego koloru, a ostukiwane wydadzą głuchy dźwięk.

Wszystko o...

Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

Ostatnio przeglądane

Komentarze i oceny (1)

MarcinFilinger
2

Arcydzieło smaku. - 18 cze 2013

Dodaj swój komentarz

Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis