Pulchny biały chleb

  1 godz. 30 min

  Ten chleb będzie szczególnie pulchny, gdy do ciasta dodamy ugotowany poprzedniego dnia w mundurku ziemniak. Oczywiście przed dodaniem skórkę trzeba zdjąć, a ziemniak dobrze rozetrzeć.


  Zrobione przez 1 osobę

  Składniki
  ilość porcji: 10 

  • 500 g mąki pszennej i jeszcze trochę do posypania blatu
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka oleju
  • 250–300 ml maślanki
  • 1 łyżeczka cukru
  • 42 g drożdży

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 30min.  ›  +30min. wyrastanie  ›  Gotowe w: 1godz.30min. 

  1. Wymieszać w misce mąkę z solą i olejem. W drugim naczyniu wymieszać maślankę z cukrem i lekko podgrzać. Rozkruszyć drożdże, wrzucić do letniej maślanki i porządnie rozmieszać.
  2. Wlać maślankę z drożdżami do miski. Całość zmiksować na gładkie ciasto.
  3. Blat kuchenny posypać mąką i zagniatać ciasto rękami dość energicznie, aż do chwili, kiedy stanie się elastyczne i przestanie się kleić.
  4. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Uformować bochenek, ułożyć na blasze i zwilżyć wodą. Ostrym nożem zrobić na wierzchu trzy ukośnie nacięcia.
  5. Przykryć chleb i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce, aż jego objętość powiększy się dwukrotnie. Nagrzać piekarnik do 250°C. Piec przez 30 minut, do chwili gdy skórka będzie złotobrązowa. Po 15 minutach temperaturę w piekarniku zmniejszyć do 200°C, a chleb zwilżyć z wierzchu wodą.

  Wszystko o...

  Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)