Klasyczna chałka drożdżowa

  (3)
  2 godz. 5 min

  Przygotowanie chałki zajmuje trochę czasu, ale mimo to zdołamy ją podać na śniadanie prosto z piekarnika. Wystarczy przygotować ciasto poprzedniego dnia wieczorem, włożyć do dużej miski i nakryć folią spożywczą, żeby rosło w lodówce przez noc.


  Zrobione przez 78 osób

  Składniki
  ilość porcji: 10 

  • 500 g mąki i jeszcze trochę do posypania blatu
  • 1 szklanka mleka
  • 80 g cukru
  • 42 g drożdży
  • 80 g miękkiego masła
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 jajko
  • 50 g sułtanek
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • 1 żółtko do posmarowania

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 35min.  ›  +1godz. wyrastanie  ›  Gotowe w: 2godz.5min. 

  1. Wsypać mąkę do miski, ale część odłożyć na bok. Zrobić wgłębienie na środku mąki. Rozrobić drożdże w 2 łyżkach mleka podgrzanego do temperatury pokojowej z dodatkiem łyżeczki cukru. Wlać do mąki i przysypać odłożoną mąką.
  2. Przykryć miskę ściereczką i odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce. Gdy w miejscach, gdzie mąka przykrywa zaczyn, pojawią się pęknięcia – dodać resztę mleka, resztę cukru, masło, sól oraz jajko.
  3. Wyrobić całość mikserem na gładkie ciasto. Przełożyć na posypany mąką blat, zagniatać energicznie przez 10 minut, aż stanie się elastyczne i nie będzie się kleić. Uformować kulę, włożyć z powrotem do miski, przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  4. Namoczyć sułtanki w letniej wodzie, a gdy zmiękną – odsączyć. Wyłożyć ciasto na posypany mąką blat i zagnieść, dodając sułtanki, skórkę cytryny.
  5. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Podzielić ciasto na trzy równe części, utoczyć z nich wałki jednakowej długości i zapleść je w warkocz. Końce wałków skleić razem i lekko zagiąć pod spód warkocza. Ułożyć chałkę na blasze i przykryć na 20 minut ściereczką.
  6. Nagrzać piekarnik do 200°C. Rozbełtać żółtko z 2 łyżkami wody. Posmarować chałkę. Piec w nagrzanym piekarniku przez około 35 minut. Jeśli chałka będzie zbytnio ciemnieć z wierzchu, przykryć ją kawałkiem folii aluminiowej.

  Dobra rada

  Należy zwrócić uwagę, czy drożdże są naprawdę świeże. Jeśli są zszarzałe lub wysuszone i kruche, ciasto nie będzie rosło.

  Gniazdo wielkanocne

  Przygotować ciasto, podzielić na 5 równych części. Utoczyć z nich wałki równej długości i zapleść w warkocz. Uformować z niego wieniec, starając się tak poprzetykać końce poszczególnych wałków ciasta, żeby nie były widoczne. W środek wieńca i między zaplecione wałki ciasta włożyć pisanki z ugotowanych na twardo jajek. Piec w nagrzanym piekarniku tak jak chałkę. Ustawić jako jadalną ozdobę na wielkanocnym stole.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (3)

  Komentarze po polsku (2)

  MonikaGrzesik
  autor:
  3

  Już parew razy robiłam i jest naprawdę pyszna.  -  21 maj 2016

  grazyna.widuch
  0

  Bardzo dobra , ciasto lekkie i slodkie .  -  31 mar 2018