Focaccia

  1 godz. 15 min

  Włoski chleb w formie placka piecze się z użyciem drożdży i oliwy z oliwek – to świetny dodatek do dań mięsnych i chrupkich sałat. Można go też podawać z serem, oliwą i czerwonym winem.


  Zrobione przez 1 osobę

  Składniki
  ilość sztuk: 1 focaccia

  • 500 g mąki pszennej i jeszcze trochę do posypania blatu
  • 1 łyżeczka soli
  • 42 g drożdży
  • 4 łyżki oliwy extra virgin
  • 1/2 łyżeczki gruboziarnistej soli (wg uznania)

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 15min.  ›  Gotowanie: 15min.  ›  +45min. wyrastanie  ›  Gotowe w: 1godz.15min. 

  1. Zmieszać mąkę z solą w misce. Rozpuścić drożdże w 300 ml letniej wody i wraz z 3 łyżkami oliwy wlać do mąki. Wyrobić mikserem. Ciasto powinno być lepkie. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut.
  2. Kiedy ciasto wyrośnie, zagniatać je i uderzać energicznie przez około 10 minut na posypanym mąką blacie kuchennym, aż przestanie się kleić i stanie się elastyczne. Jeśli to konieczne, dodać podczas zagniatania nieco mąki, ale tylko tyle, żeby ciasto przestało się kleić.
  3. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Ciasto uformować w kulę, ułożyć na blasze i rozpłaszczyć rękami na placek grubości 2 cm i średnicy około 20 cm. Przykryć i odstawić na 30 minut, by wyrosło.
  4. Nagrzać piekarnik do 230°C. Zwilżonymi końcami palców wycisnąć głębokie otwory w wyrośniętym placku.
  5. Posmarować placek resztą oliwy. Posypać powierzchnię gruboziarnistą solą. Piec 15 minut w nagrzanym piekarniku, aż powierzchnia stanie się złotobrązowa. Ułożyć na drucianej podstawce i studzić 15 minut, potem zawinąć w ściereczkę kuchenną, żeby skórka nie stwardniała. Podawać ciepły lub wystudzony.

  Wszystko o...

  Chcesz wiedzieć więcej o drożdżach? Przeczytaj nasz poradnik "Drożdże", w którym opisujemy różnice między różnymi ich rodzajami, podajemy przeliczniki i dajemy kilka ciekawych wskazówek jak z nimi postępować!

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)