Domowy makaron cavatelli

  1 godz. 30 min

  Cavatelli to makaron typowy dla południa Włoch, zrobiony z semoliny, czyli mąki z pszenicy durum. Wspaniale pasuje do niego prosty sos pomidorowy lub sos bolognese.


  Zrobione przez 2 osoby

  Składniki
  ilość porcji: 4 

  • 400 g mąki z pszenicy durum (semoliny)
  • 1 szczypta soli
  • 220 ml wody o temp. pokojowej

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 1godz.  ›  +30min.  ›  Gotowe w: 1godz.30min. 

  1. Wysypać mąkę na drewnianą lub marmurową powierzchnię. Zrobić w środku zagłębienie.
  2. Do zagłębienia wlewać po trochu wodę wymieszaną z solą, wyrabiając ciasto. Dodać tyle wody, żeby zawiązało się klejące ciasto.
  3. Wyrabiać żwawo przez około 10 minut, rozciągając i składając ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne, ale niezbyt miękkie.
  4. Owinąć w folię spożywczą i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej. Jeśli ciasto będzie używane dopiero za kilka godzin lub na drugi dzień, po tych 30 minutach zostawić je w folii, ale włożyć do lodówki.
  5. Oderwać kawałek ciasta, a pozostałe ciasto owinąć w folię aby nie obeschło. Na stolnicy posypanej mąką uformować z ciasta długi, cienki wałek (grubości ok. 1 cm).
  6. Pokroić na 1-cm kawałki.
  7. Palcem wskazującym i środkowym nacisnąć kawałek ciasta i pociągnąć w swoją stronę. Ciasto powinno się zwinąć w rulonik, tworząc w środku pustą przestrzeń.
  8. Powtórzyć z pozostałym ciastem.
  9. Gotowy makaron przełożyć na powierzchnię posypaną mąką durum i posypać dodatkową porcją mąki. Nie kłaść ruloników jeden na drugim, bo się posklejają.
  10. Odstawić na 30 minut, aby makaron wysechł, a następnie gotować.
  11. Jeśli makaron nie będzie od razu zużyty, należy go suszyć przez 24 godziny, a następnie przełożyć do papierowej torebki (zużyć w ciągu tygodnia).

  Czas gotowania

  Czas gotowania zależy od tego jak suchy jest makaron. Świeży makaron gotujemy ok. 5 minut. Kilkudniowe, suche ruloniki cavatelli gotujemy od 8 do 10 minut.

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)

  User's IP: 54.80.82.9