Domowy makaron cavatelli

Domowy makaron cavatelli

Zapisz do ulubionych
1godz.30min.


Zrobione przez 2 osoby

Cavatelli to makaron typowy dla południa Włoch, zrobiony z semoliny, czyli mąki z pszenicy durum. Wspaniale pasuje do niego prosty sos pomidorowy lub sos bolognese.

Bernadette

Składniki
ilość porcji: 4 

 • 400 g mąki z pszenicy durum (semoliny)
 • 1 szczypta soli
 • 220 ml wody o temp. pokojowej

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 1godz.  ›  +30min.  ›  Gotowe w: 1godz.30min. 

 1. Wysypać mąkę na drewnianą lub marmurową powierzchnię. Zrobić w środku zagłębienie.
 2. Do zagłębienia wlewać po trochu wodę wymieszaną z solą, wyrabiając ciasto. Dodać tyle wody, żeby zawiązało się klejące ciasto.
 3. Wyrabiać żwawo przez około 10 minut, rozciągając i składając ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne, ale niezbyt miękkie.
 4. Owinąć w folię spożywczą i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej. Jeśli ciasto będzie używane dopiero za kilka godzin lub na drugi dzień, po tych 30 minutach zostawić je w folii, ale włożyć do lodówki.
 5. Oderwać kawałek ciasta, a pozostałe ciasto owinąć w folię aby nie obeschło. Na stolnicy posypanej mąką uformować z ciasta długi, cienki wałek (grubości ok. 1 cm).
 6. Pokroić na 1-cm kawałki.
 7. Palcem wskazującym i środkowym nacisnąć kawałek ciasta i pociągnąć w swoją stronę. Ciasto powinno się zwinąć w rulonik, tworząc w środku pustą przestrzeń.
 8. Powtórzyć z pozostałym ciastem.
 9. Gotowy makaron przełożyć na powierzchnię posypaną mąką durum i posypać dodatkową porcją mąki. Nie kłaść ruloników jeden na drugim, bo się posklejają.
 10. Odstawić na 30 minut, aby makaron wysechł, a następnie gotować.
 11. Jeśli makaron nie będzie od razu zużyty, należy go suszyć przez 24 godziny, a następnie przełożyć do papierowej torebki (zużyć w ciągu tygodnia).

Czas gotowania

Czas gotowania zależy od tego jak suchy jest makaron. Świeży makaron gotujemy ok. 5 minut. Kilkudniowe, suche ruloniki cavatelli gotujemy od 8 do 10 minut.

Ostatnio przeglądane

Komentarze i oceny (0)

Dodaj swój komentarz

Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis