Domowy makron farfalle (kokardki)

  1 godz. 30 min

  Mąka i woda - to wszystko, czego potrzebujesz aby zrobić domowy makaron farfalle, czyli kokardki. Ważne, aby to była mąka z pszenicy durum, bo wtedy makaron zachowa swój kształt w czasie gotowania.


  Zrobione przez 1 osobę

  Składniki
  ilość porcji: 4 

  • 400 g mąki z pszenicy durum (semoliny)
  • 1 szczypta soli
  • 220 ml wody o temp. pokojowej

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 1godz.  ›  +30min. suszenie  ›  Gotowe w: 1godz.30min. 

  1. Wysypać mąkę na drewnianą lub marmurową powierzchnię. Zrobić w środku zagłębienie.
  2. Do zagłębienia wlewać po trochu wodę wymieszaną z solą, wyrabiając ciasto. Dodać tyle wody, żeby zawiązało się klejące ciasto.
  3. Wyrabiać żwawo przez około 10 minut, rozciągając i składając ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne, ale niezbyt miękkie.
  4. Owinąć w folię spożywczą i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej. Jeśli ciasto będzie używane dopiero za kilka godzin lub na drugi dzień, po tych 30 minutach zostawić je w folii, ale włożyć do lodówki.
  5. Oderwać kawałek ciasta, a pozostałe ciasto owinąć w folię aby nie obeschło. Spłaszczyć w dłoniach i przepuścić przez najszerszy otwór maszynki do makaronu. Złożyć na pół, posypać mąką i znowu przepuścić przez maszynkę.
  6. Powtarzać czynność, aż powstanie równy prostokątny kawałek gładkiego ciasta (nie klejącego się).
  7. Oprószyć mąką i przepuścić przez średni otwór, a następnie przez jeszcze mniejszy. Powstanie długi, cienki pasek makaronu. Odkroić brzegi aby powstał równy prostokąt i posypać mąką.
  8. Krótsze brzegi ciasta odkroić dekoracyjnym radełkiem Prostym radełkiem pokroić makaron na długie pasy szerokości ok. 2 cm. Dekoracyjnym radełkiem pokroić pasy na na kawałki o szerokości 4-5 cm.
  9. Każdy kawałek ścisnąć w środkowej części, tworząc kokardkę. Posmarować odrobiną wody, aby kształt się utrzymał.
  10. Powtórzyć z pozostałym ciastem. Gotowe kokardki przełożyć na powierzchnię posypaną mąką durum i posypać dodatkową porcją mąki. Nie kłaść jeden na drugim, bo się posklejają.
  11. Odstawić na 30 minut, aby makaron wysechł, a następnie gotować.
  12. Jeśli makaron nie będzie od razu zużyty, należy go suszyć przez 24 godziny, a następnie przełożyć do papierowej torebki (zużyć w ciągu tygodnia).

  Czas gotowania

  Czas gotowania zależy od tego jak suchy jest makaron. Świeży makaron gotujemy ok. 5 minut. Kilkudniowe, suche kokardki gotujemy od 8 do 10 minut.

  Zobacz jak to zrobić!

  Domowy makaron z semoliny
  Domowy makaron z semoliny
  Domowy makron farfalle (kokardki)
  Domowy makron farfalle (kokardki)

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)

  Dodaj swój komentarz

  Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis