Domowy makron farfalle (kokardki)

Domowy makron farfalle (kokardki)

Zapisz do ulubionych
1godz.30min.


Zrobione przez 1 osobę

Mąka i woda - to wszystko, czego potrzebujesz aby zrobić domowy makaron farfalle, czyli kokardki. Ważne, aby to była mąka z pszenicy durum, bo wtedy makaron zachowa swój kształt w czasie gotowania.

tea

Składniki
ilość porcji: 4 

 • 400 g mąki z pszenicy durum (semoliny)
 • 1 szczypta soli
 • 220 ml wody o temp. pokojowej

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 1godz.  ›  +30min. suszenie  ›  Gotowe w: 1godz.30min. 

 1. Wysypać mąkę na drewnianą lub marmurową powierzchnię. Zrobić w środku zagłębienie.
 2. Do zagłębienia wlewać po trochu wodę wymieszaną z solą, wyrabiając ciasto. Dodać tyle wody, żeby zawiązało się klejące ciasto.
 3. Wyrabiać żwawo przez około 10 minut, rozciągając i składając ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne, ale niezbyt miękkie.
 4. Owinąć w folię spożywczą i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej. Jeśli ciasto będzie używane dopiero za kilka godzin lub na drugi dzień, po tych 30 minutach zostawić je w folii, ale włożyć do lodówki.
 5. Oderwać kawałek ciasta, a pozostałe ciasto owinąć w folię aby nie obeschło. Spłaszczyć w dłoniach i przepuścić przez najszerszy otwór maszynki do makaronu. Złożyć na pół, posypać mąką i znowu przepuścić przez maszynkę.
 6. Powtarzać czynność, aż powstanie równy prostokątny kawałek gładkiego ciasta (nie klejącego się).
 7. Oprószyć mąką i przepuścić przez średni otwór, a następnie przez jeszcze mniejszy. Powstanie długi, cienki pasek makaronu. Odkroić brzegi aby powstał równy prostokąt i posypać mąką.
 8. Krótsze brzegi ciasta odkroić dekoracyjnym radełkiem Prostym radełkiem pokroić makaron na długie pasy szerokości ok. 2 cm. Dekoracyjnym radełkiem pokroić pasy na na kawałki o szerokości 4-5 cm.
 9. Każdy kawałek ścisnąć w środkowej części, tworząc kokardkę. Posmarować odrobiną wody, aby kształt się utrzymał.
 10. Powtórzyć z pozostałym ciastem. Gotowe kokardki przełożyć na powierzchnię posypaną mąką durum i posypać dodatkową porcją mąki. Nie kłaść jeden na drugim, bo się posklejają.
 11. Odstawić na 30 minut, aby makaron wysechł, a następnie gotować.
 12. Jeśli makaron nie będzie od razu zużyty, należy go suszyć przez 24 godziny, a następnie przełożyć do papierowej torebki (zużyć w ciągu tygodnia).

Czas gotowania

Czas gotowania zależy od tego jak suchy jest makaron. Świeży makaron gotujemy ok. 5 minut. Kilkudniowe, suche kokardki gotujemy od 8 do 10 minut.

Zobacz jak to zrobić!

Ciasto na makaron z pszenicy durum (semoliny)
Ciasto na makaron z pszenicy durum (semoliny)
Domowy makron farfalle (kokardki)
Domowy makron farfalle (kokardki)

Ostatnio przeglądane

Komentarze i oceny (0)

Dodaj swój komentarz

Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis