Ciasto na pierogi gotowane

  20 min

  Ciasto na pierogi teoretycznie nie jest trudne do zrobienia, ale ważne są proporcje. Przepisy różnią się także listą składników - np. nie wszystkie zawierają jajko czy roztopione masło. Jaki by jednak ten przepis nie był, ciasto powinno dać się łatwo wałkować, pierogi powinny łatwo się kleić, a po ugotowaniu być co prawda delikatne w smaku, ale zachować kształt i wytrzymałość. Połączenie tych wszystkich wymagań nie jest jednak łatwe - poniżej mój sprawdzony przepis.


  Zrobione przez 1 osobę

  Składniki
  ilość porcji: 12 

  • 2 duże szklanki (ok. 600 ml) pszennej mąki + dodatkowa do wałkowania ciasta i lepienia pierogów
  • 1/2 dużej szklanki (150 ml) wody
  • 1 duże (L) jajko
  • 1 łyżka masła

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 20min.  ›  Gotowe w: 20min. 

  1. Do dużej miski wsypujemy ok. 1/3 mąki, wlewamy wodę, całą zawartość jajka oraz roztopione, lekko ciepłe masło, po czym roztrzepujemy wszystko na gładką masę.
  2. Stopniowo, porcjami, dodajemy do ciasta pozostałą mąkę. Na początku mieszamy ciasto trzepaczką lub łyżką, gdy jednak osiągnie odpowiednio gęstą konsystencję, zaczynamy wyrabiać je ręką, bez nadmiernego pośpiechu.
  3. Gotowe ciasto wałkujemy na stolnicy na grubość ok. 2 mm, niekoniecznie wszystko od razu, pamiętając, aby podczas wałkowania, wycinania i klejenia w pierogi było ono cały czas pokryte warstwą dodatkowej mąki.

  Rada

  Pierogi uformowane z takiego ciasta gotujemy w dużej ilości (3-4 l) osolonego wrzątku, najlepiej nie więcej niż kilkanaście sztuk na raz, przez ok. 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Jeśli pierogów nie podajemy od razu, po odcedzeniu należy je obficie spłukać zimną wodą.

  Zobacz ten przepis na moim blogu

  Kulinarna Pokusa

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)