Tsoureki, czyli grecka chałka

  6 godz. 40 min

  Τσουρέκι piecze się tradycyjnie w czasie wielkanocnym i nie jest to taka zwykła buła! Jak na chałkę jest niezwykle bogata w dodatki, wilgotna i aromatyczna. Tradycyjnie pomiędzy splecione wałki wtyka się jajka ugotowane na twardo i zafarbowane na czerwono... ja postanowiłam podarować sobie ten etap przygotowywania tsoureki. Natomiast zaplotłam moją migdałową bułę w tradycyjny sposób – z czterech wałków.

  wałkiem_i_palilotką

  Zrobione przez 1 osobę

  Składniki
  ilość sztuk: 1 chałka

  • ½ szklanki mleka
  • 60 g świeżych drożdży
  • ½ kg mąki pszennej
  • 100 g cukru
  • 100 g masła
  • 1 szklanka mielonych migdałów
  • szczypta soli
  • skórka starta z 1 pomarańczy
  • 3 jajka
  • 1 łyżeczka oleju roślinnego
  • 1 żółtko
  • 2 łyżki mleka
  • opcjonalnie: płatki migdałowe lub sezam do posypania

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 1godz.  ›  Gotowanie: 40min.  ›  +5godz. wyrastanie  ›  Gotowe w: 6godz.40min. 

   ROBIMY ZACZYN

  1. Mleko podgrzewamy i wlewamy do dużej miski. Dodajemy rozkruszone drożdże, 2/3 szklanki mąki i 2 łyżki cukru. Mieszamy wszystko razem, nakrywamy lnianą lub bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę.
  2. ROBIMY CIASTO

  3. Masło topimy w rondelku i studzimy do temperatury pokojowej.
  4. Do duuuużej michy przesiewamy resztę mąki. Dodajemy do niej mielone migdały, sól, pozostały cukier oraz skórkę pomarańczową i mieszamy wszystko razem. Z powstałej mieszanki robimy kopczyk, a w nim dołek. W dołku umieszczamy wyrośnięty zaczyn, stopione masło i wbijamy 3 jajka.
  5. Zagniatamy spójne ciasto, a kiedy zaczyna odchodzić od rąk, przekładamy na stolnicę i wyrabiamy jeszcze 10-15 minut na jędrne, błyszczące ciasto (staramy się nie podsypywać mąką – zbyt duża jej ilość spowoduje, że chałka będzie ciężka i sucha). Tak umęczone ciasto wkładamy do wysmarowanej olejem duuuużej michy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 2 godziny.
  6. ZAPLATAMY CHAŁKĘ

  7. Pachnące, wyrośnięte ciasto uderzamy teraz pięścią, aby je odpowietrzyć i zabieramy się za tworzenie splotu.
  8. Najpierw ciasto dzielimy na cztery równe części, a następnie z każdej z nich robimy (zagniatając, turlając, kulając...) długi wałek, około 35-40 cm. Powstałe wałki łączymy, zlepiając końce razem i zaplatamy warkocz. Po skończeniu zaplatania łączymy razem końce i podwijamy pod spód.
  9. Tak powstałą chałkę wykładamy do dużej podłużnej formy lub na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i ponownie przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 2 godziny. Tsoureki to zdecydowanie wypiek dla cierpliwych...
  10. PIECZEMY

  11. Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni C. Piękną, wyrośniętą chałkę smarujemy żółtkiem roztrzepanym z mlekiem i ewentualnie posypujemy sezamem lub płatkami migdałowymi.
  12. W końcu możemy ją upiec! Wkładamy do rozgrzanego pieca na około 30-40 minut, aż ładnie się zarumieni.
  13. Ja pałaszuję jeszcze ciepłą, posmarowaną masłem ze szklanką zimnego mleka.

  Zaplatanie chałki

  Jeśli ma kto problem z zaplataniem chałki w czterokrotny warkocz, polecam film instruktażowy Ziołowego Zakątka: https://www.youtube.com/watch?v=yhkZC1uVuj4

  Zobacz ten przepis na moim blogu

  wałkiem i papilotką

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)