Tsoureki, czyli grecka chałka

Tsoureki, czyli grecka chałka

1polubienie
6godz.40min.


Zrobione przez 1 osobę

Τσουρέκι piecze się tradycyjnie w czasie wielkanocnym i nie jest to taka zwykła buła! Jak na chałkę jest niezwykle bogata w dodatki, wilgotna i aromatyczna. Tradycyjnie pomiędzy splecione wałki wtyka się jajka ugotowane na twardo i zafarbowane na czerwono... ja postanowiłam podarować sobie ten etap przygotowywania tsoureki. Natomiast zaplotłam moją migdałową bułę w tradycyjny sposób – z czterech wałków.

Składniki
ilość sztuk: 1 chałka

 • ½ szklanki mleka
 • 60 g świeżych drożdży
 • ½ kg mąki pszennej
 • 100 g cukru
 • 100 g masła
 • 1 szklanka mielonych migdałów
 • szczypta soli
 • skórka starta z 1 pomarańczy
 • 3 jajka
 • 1 łyżeczka oleju roślinnego
 • 1 żółtko
 • 2 łyżki mleka
 • opcjonalnie: płatki migdałowe lub sezam do posypania

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 1godz.  ›  Gotowanie: 40min.  ›  +5godz. wyrastanie  ›  Gotowe w: 6godz.40min. 

  ROBIMY ZACZYN

 1. Mleko podgrzewamy i wlewamy do dużej miski. Dodajemy rozkruszone drożdże, 2/3 szklanki mąki i 2 łyżki cukru. Mieszamy wszystko razem, nakrywamy lnianą lub bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę.
 2. ROBIMY CIASTO

 3. Masło topimy w rondelku i studzimy do temperatury pokojowej.
 4. Do duuuużej michy przesiewamy resztę mąki. Dodajemy do niej mielone migdały, sól, pozostały cukier oraz skórkę pomarańczową i mieszamy wszystko razem. Z powstałej mieszanki robimy kopczyk, a w nim dołek. W dołku umieszczamy wyrośnięty zaczyn, stopione masło i wbijamy 3 jajka.
 5. Zagniatamy spójne ciasto, a kiedy zaczyna odchodzić od rąk, przekładamy na stolnicę i wyrabiamy jeszcze 10-15 minut na jędrne, błyszczące ciasto (staramy się nie podsypywać mąką – zbyt duża jej ilość spowoduje, że chałka będzie ciężka i sucha). Tak umęczone ciasto wkładamy do wysmarowanej olejem duuuużej michy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 2 godziny.
 6. ZAPLATAMY CHAŁKĘ

 7. Pachnące, wyrośnięte ciasto uderzamy teraz pięścią, aby je odpowietrzyć i zabieramy się za tworzenie splotu.
 8. Najpierw ciasto dzielimy na cztery równe części, a następnie z każdej z nich robimy (zagniatając, turlając, kulając...) długi wałek, około 35-40 cm. Powstałe wałki łączymy, zlepiając końce razem i zaplatamy warkocz. Po skończeniu zaplatania łączymy razem końce i podwijamy pod spód.
 9. Tak powstałą chałkę wykładamy do dużej podłużnej formy lub na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i ponownie przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 2 godziny. Tsoureki to zdecydowanie wypiek dla cierpliwych...
 10. PIECZEMY

 11. Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni C. Piękną, wyrośniętą chałkę smarujemy żółtkiem roztrzepanym z mlekiem i ewentualnie posypujemy sezamem lub płatkami migdałowymi.
 12. W końcu możemy ją upiec! Wkładamy do rozgrzanego pieca na około 30-40 minut, aż ładnie się zarumieni.
 13. Ja pałaszuję jeszcze ciepłą, posmarowaną masłem ze szklanką zimnego mleka.

Zaplatanie chałki

Jeśli ma kto problem z zaplataniem chałki w czterokrotny warkocz, polecam film instruktażowy Ziołowego Zakątka: https://www.youtube.com/watch?v=yhkZC1uVuj4

Zobacz ten przepis na moim blogu

wałkiem i papilotką

Ostatnio przeglądane

Komentarze i oceny (0)

Dodaj swój komentarz

Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis