Wędzony kurczak w galarecie

Wędzony kurczak w galarecie

1polubienie
35min.


Zrobione przez 1 osobę

Różne warianty mięs w galarecie to "obowiązkowa" część niejednego "imprezowego menu", choć zagorzali fani takich dań potraktują je po prostu jako codzienną przekąskę. Przepis poniżej to propozycja na wędzonego kurczaka w galarecie - towarzyszy mu bardzo kolorowy zestaw warzyw, który nada zarówno specyficzny smak, jak i atrakcyjny wygląd.

Składniki
ilość sztuk: 3 -5

 • 500 g wędzonych udek/podudzi z kurczaka
 • 1 mała czerwona papryka (200 g)
 • 20 czarnych oliwek
 • 200 g kukurydzy konserwowej (odsączonej)
 • 100 g groszku – świeżego, mrożonego lub konserwowego (odsączonego)
 • 1 litr względnie klarownego rosołu lub bulionu (nie z kostki!)
 • żelatyna

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 30min.  ›  Gotowanie: 5min.  ›  Gotowe w: 35min. 

 1. Z mięsa z kurczaka usuwamy skórę i kości; kroimy w niezbyt grube paski o długości kilku centymetrów. Paprykę rozkrajamy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w dość drobną (7-8 mm) kostkę. Oliwki kroimy poprzecznie na plasterki.
 2. Składniki rozkładamy proporcjonalnie do miseczek lub podobnych pojemników o łącznej pojemności ok. 1,5 litra, ukształtowanych w taki sposób, aby możliwe było łatwe wyjęcie z nich stężałej galaretki.
 3. Rosół lub bulion podgrzewamy w garnku do dość wysokiej temperatury, ale nie gotujemy. Stopniowo dosypujemy żelatynę w ilości mniej więcej 1,5x zalecanej przez producenta na taką objętość płynu, cały czas mieszając. Pozostawiamy tak przygotowany płyn na kilkanaście minut.
 4. Miseczki ze składnikami zalewamy płynem, a następnie wkładamy do lodówki na tak długo, aż galareta całkowicie zgęstnieje.
 5. Aby wyjąć stężałą galaretę z miseczek, zazwyczaj należy ostrożnie (tj. powoli) włożyć je na ok. minutę do ciepłej / lekko gorącej (60-70 stopni) wody, następnie odwrócić do góry dnem i kilkakrotnie lekko uderzyć w dno podstawą dłoni.

Rada

Rozkładając składniki w miseczkach/pojemnikach możemy to zrobić czy to warstwami, czy też mieszając je ze sobą wg takiego lub innego wzorca – w ten sposób decydujemy jak nasza przystawka będzie finalnie wyglądała.

Zależnie od upodobań, możemy użyć również wędzonego fileta z kurczaka, albo kurczaka pieczonego, smażonego lub gotowanego.

Zobacz ten przepis na moim blogu

Kulinarna Pokusa

Ostatnio przeglądane

Komentarze i oceny (0)

Dodaj swój komentarz

Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis