Hiszpański omlet z wędzonym boczkiem

  1 godz.

  Tradycyjny hiszpański omlet z ziemniakami, w tym wypadku wzbogacony wędzonym boczkiem. Dobry zarówno na główny posiłek, jak i w roli przystawki.


  Zrobione przez 1 osobę

  Składniki
  ilość porcji: 3 

  • 450 g niezbyt dużych ziemniaków (3-5 szt.)
  • 150 g średnio przerośniętego boczku bez skóry i kości
  • 1 średnia cebula (150 g)
  • olej rzepakowy do głębokiego smażenia
  • 6 dużych (L) jajek
  • 1/2 płaskiej łyżeczki soli
  • 1 płaska łyżeczka mielonej słodkiej papryki
  • 1/2 płaskiej łyżeczki czarnego pieprzu świeżo mielonego
  • kilka łyżek oliwy

  Sposób przygotowania
  Przygotowanie: 15min.  ›  Gotowanie: 45min.  ›  Gotowe w: 1godz. 

  1. Ziemniaki obieramy i kroimy w dość cienkie plastry (maksymalnie 5 mm). Boczek oraz obraną cebulę kroimy w kostkę o rozmiarze ok. 5 mm.
  2. Na patelnię wlewamy tyle oleju rzepakowego, aby miał głębokość ok. 1 cm. Rozgrzewamy go dobrze na średnim ogniu – temperatura będzie właściwa, gdy wrzucony kawałek ziemniaka zacznie wyraźnie wrzeć. Następnie wkładamy do oleju poszczególne plastry ziemniaków – po kolei, nie spiesząc się nadto, aby nie obniżyć gwałtownie temperatury tłuszczu i tylko jedną warstwę. Jeśli część ziemniaków nie zmieści się na patelni, należy usmażyć je jako osobną partię.
  3. Ziemniaki smażymy do miękkości (lub prawie miękkości) przez ok. 5 minut, w którym to czasie mogą się co najwyżej bardzo delikatnie zrumienić. Gotowe ziemniaki wyjmujemy z tłuszczu i osączamy z jego nadmiaru na papierowym ręczniku.
  4. Małą (ok. 20 cm), ale dość głęboką patelnię rozgrzewamy na sucho na średnim ogniu. Wrzucamy boczek i smażymy średnio intensywnie przez 8-10 minut, czasami mieszając. W połowie tego czasu, gdy wytopi się już dużo tłuszczu, wrzucamy również cebulę i smażymy razem z boczkiem.
  5. Jajka rozbijamy w misce trzepaczką, dodając sól, pieprz oraz mieloną słodką paprykę. Następnie dodajemy ziemniaki oraz boczek i cebulę (ale bez nadmiaru tłuszczu), mieszając składniki.
  6. Na średnim ogniu rozgrzewamy ponownie tę samą patelnię, na której smażyliśmy boczek – razem z 1-2 łyżkami pozostałego z boczku tłuszczu; jeśli jest go mało, możemy dodać nieco oliwy. Wlewamy całą zawartość miski rozprowadzając równomiernie składniki. Podgrzewamy przez ok. 1 minutę, po czym przestawiamy na bardzo mały ogień i przykrywamy.
  7. Omlet podgrzewamy bardzo powoli przez 20-25 minut, aż górna jego część się zetnie. Część przylegająca do patelni powinna się zrumienić, ale nie mocno spiec. Następnie przykrywamy patelnię talerzem i odwracamy na drugą stronę, celem wyjęcia omleta. Na tej samej lub innej patelni rozgrzewamy jeszcze odrobinę oliwy i wykładamy na nią omlet przeciwną stroną niż do tej pory. Dosmażamy powoli przez ok. 3 minuty.

  Zobacz ten przepis na moim blogu

  Kulinarna Pokusa

  Ostatnio przeglądane

  Komentarze i oceny
  Średnia ocen z całego świata
  (0)

  Komentarze po polsku (0)