Kopytka ziemniaczane

Kopytka ziemniaczane

1polubienie
1godz.10min.


Zrobione przez 5 osób

Przepis na tradycyjne polskie kopytka - popularny i uniwersalny dodatek do wielu dań, jednak spożywane również samodzielnie, np. ze skwarkami lub sosem.

Składniki
ilość porcji: 2 

  • 1 średni ziemniak (200 g)
  • 2 duże szklanki mąki pszennej (600 ml)
  • 1/2 dużej szklanki wody (150 ml)
  • 1 duże (L) jako
  • sól

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 25min.  ›  Gotowanie: 45min.  ›  Gotowe w: 1godz.10min. 

  1. Ziemniaka dokładnie płuczemy, ale nie obieramy. Gotujemy do miękkości przez ok. 25 minut, po czym chłodzimy w zimnej wodzie. Obieramy ze skóry i ubijamy starannie na możliwie gładką masę.
  2. Do dużej miski wsypujemy 1/2 szklanki mąki i ok. 1/2 płaskiej łyżeczki soli, wlewamy 1/2 szklanki wody oraz wbijamy jajko. Mieszamy dokładnie, najlepiej trzepaczką do jajek, dodając w międzyczasie ziemniaki w kilku partiach. Ciasto na tym etapie będzie rzadkie, ale powinno być dość jednolite.
  3. Stopniowo dodajemy pozostałą mąkę, cały czas mieszając ciasto – najpierw łyżką, a gdy stanie się dostatecznie gęste, zaczynamy ugniatać je ręką. W międzyczasie zagotowujemy 3-4 litry osolonej wody.
  4. Na dużej desce lub na stolnicy rozprowadzamy jeszcze nieco mąki. Ciasto dzielimy na 2-3 części i z każdej z nich formujemy wałek o średnicy ok. 3 cm. Następnie kroimy go ukośnie na kluseczki o grubości ok. 1 cm, w razie potrzeby przesypując je dodatkowo mąką, aby się nie sklejały.
  5. Kluski wrzucamy w 2-3 partiach do wrzącej wody. Gotujemy do miękkości, zwykle przez ok. 8 minut licząc od chwili, gdy wypłyną na powierzchnię. Podczas gotowania jednej partii formujemy i kroimy na desce kolejną. Po wyjęciu z wrzątku kopytka od razu dokładnie spłukujemy zimną wodą.

Rada

Kopytka mogą być większe i mniejsze, zwykle mają jednak charakterystyczny kształt rombu. Ponieważ jak to często ma miejsce z daniami mącznymi, kopytka podczas gotowania dość znacznie zwiększają swoją objętość. Należy to wziąć pod uwagę krojąc kluski.

Zobacz ten przepis na moim blogu

Kulinarna Pokusa

Ostatnio przeglądane

Komentarze i oceny (0)

Dodaj swój komentarz

Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis