Twaróg domowej roboty

Twaróg domowej roboty

12polubień
25min.


Zrobione przez 87 osób

Mama moich polskich przyjaciół dała mi ten przepis wiele lat temu. Robiła go przez lata w swoim domu, a przedtem w dzieciństwie jadała go w Polsce. Jest to prosty domowy biały ser. Szybko się psuje, więc należy go zjeść w ciągu tygodnia (jeśli się tak długo utrzyma...). Jeśli użyje się go do pieczenia, topi się bardzo pięknie. Jest to doskonały miękki ser na przekąski.

MLYIN

Składniki
ilość porcji: 16 

  • 3 l pełnotłustego mleka
  • szczypta soli
  • 1 duża cytryna

Sposób przygotowania
Przygotowanie: 5min.  ›  Gotowanie: 20min.  ›  Gotowe w: 25min. 

  1. Mleko wlać do dużego garnka i wymieszać z odrobiną soli. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu, aby zapobiec przypalaniu się na dnie garnka.
  2. Gdy mleko zacznie się gotować (małe bąbelki pojawią się najpierw na krawędziach), zdjąć z ognia. Wlać do mleka sok z całej cytryny i wymieszać. Mleko zacznie się ścinać. Poczekać 5 do 10 minut, aż całkiem się zsiądzie.
  3. Wyścielić sito lub durszlak etaminą (np. kilkoma warstwami gazy) i wylać mleko na tkaninę. To, co na niej zostanie - to ser. Odlana ciecz to serwatka. Niektórzy zbierają serwatkę do picia, ale ja ją wylewam. Zebrać razem brzegi materiału wokół sera i wycisnąć najwięcej serwatki jak tylko się da. Powstały ser zawinąć w folię lub włożyć do szczelnego pojemnika. Przechowywać w lodówce.

Ostatnio przeglądane

Komentarze i oceny (0)

Dodaj swój komentarz

Kliknij na gwiazdki aby ocenić ten przepis