Jak upiec doskonały biszkopt?

Autor artykułu: Frances Crouter  |  Zdjęcie: Smita
Jak upiec doskonały biszkopt?
1 z 1
<
>

Opinie (1)

Komentarze (4)

Drukuj


Zastanawiacie się co zrobić, aby biszkopt w końcu się udał? To wcale nie jest trudne! Przeczytajcie nasze rady i przekonajcie się sami!

Podstawy
Biszkopt to jeden z podstawowych wypieków i jest niezastąpiony w wielu ciastach i tortach. Prawdziwy biszkopt prawie nie zawiera tłuszczu, nie licząc tego pochodzącego z żółtek. W tradycyjnych przepisach na biszkopty jedynym czynnikiem spulchniającym jest powietrze wytworzone podczas ubijania jajek, a nie proszek do pieczenia czy soda oczyszczona.

Czy wiesz, że ...
Tłuszcz działa jako środek zmiękczający. Zwykły biszkopt zazwyczaj jest suchy, dlatego idealnie nadaje się do naponczowania syropem, alkoholem lub olejkiem zapachowym. Dzięki temu ciasto staje się aromatyczne i wilgotne.
Odpowiednia technika
Szereg czynników wpływa na powodzenie wypieku. Doświadczeni cukiernicy, piekąc nawet z tego samego przepisu, za każdym razem starają się, aby biszkopt miał jak najwięcej objętości.

Jajka o temperaturze pokojowej podczas ubijania zatrzymują więcej powietrza niż jajka prosto z lodówki, dlatego trzeba je wcześniej odstawić w temperaturze pokojowej, albo podgrzać (zobacz radę poniżej).

Oddzielanie białek od żółtek i ubijanie ich oddzielnie przyczynia się do zwiększenia objętości ciasta.

Żółtka powinny być ucierane z cukrem aż zgęstnieją i nabiorą cytrynowej barwy. Przy podnoszeniu ubijaków masa musi kapać smużką z powrotem do miski.

Dodanie stopionego masła lub przesianego kakao zmniejszy objętość ciasta biszkoptowego, należy więc połączyć je bardzo delikatnie.
Miejsce, narzędzia i czas
Najlepiej przygotowywać biszkopt używając elektrycznego miksera. Idealnie gdyby był stojący, dzięki temu ręce będą wolne.

Wszystkie składniki muszą być odmierzone i przygotowane w oddzielnych miskach. Biszkopt potrzebuje dużo miejsca i naczyń!

Najlepiej skorzystać z wagi kuchennej, aby wszystko było odmierzone bardzo dokładnie.

Foremki muszą być wcześniej przygotowane – natłuszczone i wyłożone papierem do pieczenia. Należy też pamiętać o rozgrzaniu piekarnika – ciasto biszkoptowe nie lubi czekać!
Podgrzewanie jajek
Aby podgrzać jajka należy wbić białka (lub żółtka – w zależności od tego co chcemy podgrzać) do miski ze stali nierdzewnej umieszczonej na garnku z gotującą się wodą, a następnie dodać kilka łyżek cukru i wymieszać trzepaczką. Cukier ma właściwości izolujące i zapobiegnie ścięciu się jajek pod wpływem ciepła.

Nadal podgrzewając, lekko ubijać trzepaczką białka (lub żółtka), sprawdzając od czasu do czasu palcem czy są już ciepłe.

Kiedy białka (lub żółtka) są ciepłe, należy przełożyć je do miski i ubić na sztywno.
Mieszanie składników
Ubijanie białek należy przerwać kiedy tylko utworzą się sztywne czubki. Nie powinny wyglądać na suche! Idealnie ubite białka powinny wymieszać się z ciastem bez rozpadania się na małe cząsteczki, a wtedy pęcherzyki powietrza będą się jeszcze powiększać podczas pieczenia. Metoda „najpierw jedna trzecia a potem reszta” jest najlepsza podczas mieszania białek:

Najpierw do ciasta należy dodać 1/3 piany z białek. Za pomocą okrągłej trzepaczki – to taka duża w kształcie balonu – wymieszać delikatnie wszyskie składniki, aż się połączą, a masa bedzie lekka. (Można do tego również użyć łopatki, plastikowej szpatułki, a nawet rąk).

Dodać pozostałe białka do ciasta, mieszając delikatnym ruchem przez środek miski, następnie dookoła i unosząc ciasto ponownie przez środek. Powtarzać czynność, aż ciasto będzie gładkie.

Natychmiast wyłożyć ciasto do przygotowanych foremek, wyrównać powierzchnię i wstawić do rozgrzanego piekarnika.

Piec zgodnie z przepisem.

Szukasz przepisu na biszkopt?
Sprawdź naszą kolekcję!
Opublikowany przez:
Allrecipes

Moje komentarze i oceny

 • Komentarz: stiff

  Dla udanego wypieku podstawą są dobrze ubite i napowietrzone białka i po ich dodaniu do ciasta musimy działać już szybko. Starając się nie dopuścić do utraty zawartego w nich powietrza.
  Wysłane: 10 sty 2017

  Komentarz: KrystynaMakuch

  Wysłane: 16 lut 2016

  Komentarz: AngelikaSadowska

  Wysłane: 01 gru 2015

Historia

Ostatnio przeglądane


Ostatnio wyszukiwane


Przepisy do artykułu