Jak zbudować domek z piernika?

Autor artykułu: Allrecipes  |  Zdjęcie: Allrecipes
Jak zbudować domek z piernika?
1 z 14
<
>

Opinie (0)

Komentarze (1)

Drukuj


Wykonanie domku z piernika w ramach przygotowań do Świąt może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Przeczytaj nasze porady krok po kroku i przekonaj się jakie to proste.

Czego potrzebujesz?
Aby zbudować domek z piernika należy przygotować:

- kartonowy szablon dla 4 ścian domku i 2 na dach. Specjalnie przygotowaliśmy taki wzór - kliknij tutaj, żeby wydrukować szablon
- wałek do ciasta
- blaszki do pieczenia
- folia aluminiowa
- konserwy lub puszki do obciążenia
- stabilną podstawę dla domku – podwójny twardy karton albo deska do krojenia
- lukier królewski (podwójną porcję) – tutaj przepis
- woreczek dekoratorski z różnymi końcówkami
- czas – Nie od razu Rzym zbudowano i nasz domek też tak szybko nie powstanie. Najlepiej zaplanować sobie przygotowanie go krok po kroku na czas weekendu.

Jak zbudować domek z piernika? krok 1
Aby wykonać domek moża podwoić składniki właściwie każdego przepisu na pierniczki, albo wypróbować jeden z naszych przepisów na domek z piernika. Niezależnie jaki przepis wybierzesz, najważniejszym elementem jest rozwałkowanie dobrze schłodzonego ciasta.
Dlaczego schłodzone?
Schłodzone ciasto dużo łatwiej rozwałkować i wycinać z niego części domku. Zapobiega to również rozlaniu się ciasta w piekarniku.
Jak zbudować domek z piernika? krok 2
Blaszkę należy wyłożyć papierem pergaminowym, a na nim położyć rozwałkowane ciasto. Na wierzch nałożyć szablon i za pomocą końcówki ostrego noża zaznaczyć kształt. Następnie należy usunąć nadmiar ciasta a blaszkę wstawić do lodówki na 15 minut.
Jak zbudować domek z piernika? krok 3
Ciasto wyjąć z lodówki. Do otworów wyciętych na okna nasypać pokruszone czerwone landrynki. Cukierki roztopią się w trakcie pieczenia tworząc efekt witraży (wygląda ładnie ale nie jest to konieczne dla domku z piernika). Części domku piec przez 20-30 minut, aż środek będzie twardy. Należy uważać aby krawędzie zbytnio się nie przyrumieniły. Przed przeniesieniem ścian domku z pergaminu należy je odstawić do całkowitego przestudzenia.
Jak zbudować domek z piernika? krok 4
Kiedy wszystkie części domku są już upieczone i przestudzone (można je upiec dzień wcześniej) czas zbudować domek. Woreczek dekoratorski napełnić lukrem królewskim. Najpierw trzeba wycisnąć grubą linię lukru na dolną krawędź pierwszej bocznej ściany. Postawić pionowo ścianę na stabilnej podstawie polukrowaną stroną do dołu, 5 cm od brzegu „ogródka”. Przytrzymać przez około 5 minut, aby lukier zastygł. Warto wykorzystać wysokie konserwy i postawić po jednej z każdej strony ściany, aby konstrukcja była dobrze podparta.
Co można wykorzystać na podstawę?
Stabilne podłoże to podstawa jeśli chcesz, żeby twój domek przetrwał świąteczny czas. Można wykorzystać ciężką drewnianą deskę do krojenia albo złożony podwójnie karton. Aby dekorowanie było prostsze najlepiej przykryć podstawę folią aluminiową.
Jak zbudować domek z piernika? krok 5
Wycisnąć grubą linię lukru na przednią krawędź bocznej ściany, następnie wycisnąć linię wzdłuż podstawy przedniej ściany i ścisnąć razem ściany pod kątem 90 stopni. Przytrzymać przez około 5 minut, a następnie podeprzeć za pomocą puszek. Wycisnąć lukier po wierzchu pionowego złączenia dwóch ścian oraz wzdłuż podstawy aby konstrukcję umocnić.
Jak zbudować domek z piernika? krok 6
Dodać ścianę z drugiej strony do przedniego panelu w ten sam sposób: skleić za pomocą lukru, przytrzymać aż zastygnie i podeprzeć puszkami. Wycisnąć lukier wzdłuż pionowego złączenia i podstawy.
Jak zbudować domek z piernika? krok 7
W razie konieczności można wycisnąć więcej lukru dla wzmocnienia i przestawić puszki.
Jak zbudować domek z piernika? krok 8
Dodać tylną ścianę: wycisnąć lukier wzdłuż krawędzi bocznych ścian oraz wzdłuż podstawy tylniej ściany. Tylnią ścianę umieścić na swoim miejscu i przytrzymać przez 5 minut. Ostrożnie sięgnąć od góry do wewnątrz domku i wycisnąć lukier wzdłuż wszystkich łączeń i u podstawy aby wzmocnić ściany. W razie potrzeby podeprzeć puszkami. Odstawić na 30-60 minut, aż lukier stwardnieje i dopiero wówczas układać dach.
Jak zbudować domek z piernika? krok 9
Przed umocowaniem dachu wyjąć ze środka puszki. Wycisnąć linię lukru wzdłuż jednego elementu dachu oraz wzdłuż krawędzi ścian, na których dach będzie osadzony.
Jak zbudować domek z piernika? krok 10
Wycisnąć linię lukru wzdłuż wewnętrznej krawędzi dachu i przycisnąć go na swoje miejsce. Górna krawędź dachu powinna być w linii z przednią i tylną ścianą domku.
Jak zbudować domek z piernika? krok 11
Krawędzie dachu powinny tworzyć okap i wystawać na około 1,5 cm. Dach przytrzymać przez około 5 minut. Wycisnąć dodatkowe linie lukru wzdłuż spojeń dachu i ostrożnie sięgnąć do wnętrza domku aby pokryć lukrem również wewnętrzne złączenia. Czynność powtórzyć z drugą połową dachu. W razie konieczności należy podeprzeć dach puszkami aby utrzymać go we właściwym miejscu. Domek odstawić na co najmniej 6 godzin albo nawet na całą noc aby lukier dobrze stwardniał.
Jak zbudować domek z piernika? krok 12
Kiedy domek jest złożony i wysuszony, można rozpocząć dekorowanie. Najlepiej zacząć od dachu. Lukier należy rozprowadzić po całej jego powierzchni. Następnie można ułożyć na nim herbatniki, aby imitowały dachówki, albo pokruszone płatki śniadaniowe - jako strzechę. Ewentualnie można nałożyć więcej lukru, aby dach wyglądał jak pokryty śniegiem.
Jak zbudować domek z piernika? krok 13
Do dekoracji domku i ogródka łącznie ze ścieżką do drzwi można użyć najróżniejszych słodyczy – czekoladowych groszków, pasków lukrecji, drażetek. Równie dobrze będą się prezentować ciasteczka, płatki śniadaniowe, precelki lub krakersy. Lukier posłuży tutaj jako klej do umocowania tych dekoracji. Oczywiście stworzy też wspaniały efekt śnieżnej krainy. Puść wodze wyobraźni i pozwól, aby dzieci zaszalały!
Opublikowany przez:
Allrecipes

Moje komentarze i oceny

Historia

Ostatnio przeglądane


Ostatnio wyszukiwane


Przepisy do artykułu