Wszystko o dyni

Autor artykułu: Nadia Hassani   
Wszystko o dyni
1 z 11
<
>

Opinie (2)

Komentarze (2)

Drukuj


Dynie występują w różnych kształtach, kolorach, rozmiarach a nawet smakach. Wśród tej rozmaitości można wybrać taki rodzaj, aby najlepiej odpowiadał do dania, które przyrządzacie.

Dynie zawierają dużo składników odżywczych i zapewniają wiele korzyści dla organizmu. Są bogate w beta-karoten (silny antyoksydant) i potas. Poza tym są bardzo dobrym źródłem witaminy C, błonnika i kwasu foliowego. Dynia powinna zawsze być spożywana przetworzona, nigdy na surowo, i to nie tylko ze względów smakowych. Gotowanie, pieczenie czy duszenie powoduje uwalnianie cennych dla organizmu karotenoidów takich jak beta-karoten.

Kupowanie dyni
Dynie uprawia się latem, a zbiory następują późnym latem lub wczesną jesienią. Dzięki swej grubej skórce dynia zdecydowanie dłużej zachowuje świeżość niż jej bliska krewna – cukinia. Dynie często są dostępne w sklepach aż do wiosny, ale szczyt sezonu przypada na październik i listopad.

Przy zakupie dyni należy uważnie sprawdzić czy jest zdrowa. Powinna być jędrna i odpowiednio ciężka w stosunku do rozmiaru, a na skórce nie powinno być plamek czy pleśni. Jeśli skórka jest miękka oznacza to, że dynia jest niedojrzała albo jej miąższ przesiąkł wodą.

Przechowywanie dyni
W zależności od rodzaju dynia może być przechowywana do 6 miesięcy w temperaturze 10-15 stopni C, w ciemnym i przewiewnym miejscu. Dynię należy trzymać z dala od bezpośredniego źródła światła i bardzo wysokich lub też bardzo niskich temperatur. Nie należy jej przechowywać w lodówce, chyba, że jest już przekrojona. W tym przypadku kawałki dyni powinny być owinięte folią spożywczą. W ten sposób można przechowywać dynię w lodówce do 5 dni.

Miąższ dyni może być również zamrażany w kawałkach lub w formie przecieru. Dynia jako taka nie nadaje się na przetwory ze względu na niską kwasowość, niezbędną dla bezpiecznego przetwarzania warzyw i owoców (sprawdź nasz artykuł o przetworach). Jednakże w połączeniu z innymi kwaśnymi owocami w sosach typu chutney albo w dżemach, dynia może być bezpiecznie przetwarzana dzięki dodatkowym kwasom i/lub cukrom pochodzącym z innych warzyw lub owoców.

Dynia zwyczajna
Wszystko o dyni krok 2
Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) była uprawiana w ogródkach i na polach uprawnych na długo zanim inne gatunki zawędrowały do naszych kuchni. Dynia zwyczajna ma okrągły lub podłużny kształt, kolor skórki od zielonkawego do jasnożółtego lub pomarańczowego, a miąższ może być żółty lub pomarańczowy.

Ten gatunek dyni może ważyć nawet do 45 kg. Ponieważ jej miąższ nie jest tak słodki i aromatyczny jak u innych gatunków, ten rodzaj dyni najlepiej nadaje się na pikle, sosy typu chutney oraz do dań z dużą ilością przypraw i imbiru.
Sprawdźcie naszą kolekcję przepisów na dynię:
Dynia piżmowa
Wszystko o dyni krok 4
Dynia piżmowa (Cucurbita moschata) jest raczej małych lub średnich rozmiarów. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ ma kształt gruszki. Kolor jej skórki ma odcienie od kremowego do ciemnobrązowego, a miąższ jest złoty lub pomarańczowy, z niewielką ilością pestek. Waga tej dyni waha się od 1 do 2,5 kg.

Jej słodki, kremowy, pozbawiony włókien miąższ sprawia, że jest doskonała do różnego rodzaju dań – od zup i zapiekanek, do chlebów, ciast i innych deserów. Dynia piżmowa może być zarówno pieczona jak i gotowana na parze, choć to właśnie pieczenie wydobywa z niej specyficzny słodki, maślany smak.

Kształt dyni piżmowej i gładka skórka sprawiają, że przy jej przygotowaniu nie produkujemy aż tylu odpadów jak w przypadku zwykłej dyni. Jednak dynia ta wymaga specjalnej metody krojenia. Najpierw należy ją przekroić w poprzek po środku, pomiędzy szyjką, a dolną częścią, a następnie obrać obydwie części. Następnie dolną część należy przekroić wzdłuż na pół i wydrążyć pestki.
Oto nasze ulubione przepisy na dynię piżmową:
Dynia japońska – kabocha
Wszystko o dyni krok 6
Kabocha (z gatunku Cucurbita maxima) to mała japońska dynia o spłaszczonym kształcie i twardej, chropowatej, ciemnozielonej skórce z jaśniejszymi paskami. Miąższ jest słodki, kremowy i niewłóknisty, o pomarańczowym zabarwieniu, a jej smak jest często porównywany do smaku gotowanych kasztanów wodnych. Dzięki słodkiemu smakowi ten rodzaj dyni jest doskonały do deserów i ciast. Średnica tej dyni może sięgać do 30 cm.

Kabochę można przyrządzić na różne sposoby – gotować na parze, piec i dusić. W zależności od wielkości, kabocha może być pieczona w całości – wystarczy ją ponakłuwać w kilku miejscach.
Zawsze należy umyć zewnętrzną powierzchnię dyni
Chociaż dynię zazwczaj się gotuje lub piecze i przez to poddawana jest wysokiej temperaturze, zaleca się, aby przed krojeniem umyć zewnętrzną powierzchnię dyni zimną wodą. Ostrze noża może bowiem przenieść bakterie ze skórki na miąższ.
Dynia hokkaido
Wszystko o dyni krok 8
Dynia hokkaido (z gatunku Cucurbita maxima) jest niewielką spłaszczoną dynią japońską z jasnopomarańczową skórką i ciemnopomarańczowym miąższem. Wyróżnia ją bardzo miękka skórka, która jest jadalna, jeśli warzywo pochodzi z ekologicznej uprawy.

Hokkaido jest ceniona nie tylko ze względu na łatwość przygotowania, ale również ze względu na jej niewielkie rozmiary. Może być gotowana na parze, pieczona w całości lub w kawałkach, albo duszona. Hokkaido jest również wykorzystywana do zup dyniowych.
Dynia makaronowa
Wszystko o dyni krok 10
Dynia makaronowa (z gatunku Cucurbita pepo) jest niewielką japońską dynią, która w odróżnieniu od innych rodzajów dyń, jest podłużna. Może osiągnąć 20-30 cm długości i ważyć 1-1,5 kg.

W dyni makaronowej ceni się nie tyle jej walory smakowe, co jej niezwykłą strukturę. Po ugotowaniu żółty miąższ może być rozdzielany widelcem i wyglądem przypomina spaghetti. Właśnie dlatego często stosuje się go jako niskokaloryczną lub bezglutenową alternatywę dla makaronu.

Wszystko o dyni krok 11
Dynię makaronową najlepiej gotować lub piec w całości. W obu przypadkach powinno się ją ponakłuwać w kilku miejscach, aby zapewnić równomierne gotowanie. Aby ugotować dynię, należy umieścić ją w dużym garnku i zalać wodą. Aby upiec dynię należy ją umieścić w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 stopni C i piec do momentu, kiedy skóra z łatwością schodzi podczas pocierania palcem.

Po usunięciu pestek i włókien z wnętrza, z dyni makaronowej pozostaje jednynie połowa pierwotnej wagi miąższu, który nadaje się do jedzenia.
Nasz przepis na dynię makaronową:
Mrożenie dyni
Wszystko o dyni krok 13
Dynię można mrozić na dwa sposoby: na surowo (w kawałkach) lub jako puree.

Aby zamrozić kawałki dyni na surowo, najpierw należy ją obrać, wydrążyć pestki (łyżka do grapefruita posłuży tu najlepiej) i pokroić miąższ na 2-3 cm kawałki. Luźno pakować do torebek do mrożenia. Nie należy upychać kawałków dyni zbyt ciasno, ponieważ zamrożą się w jeden blok, co później utrudni oddzielenie pojedynczych porcji.
Wszystko o dyni krok 14
Przecier dyniowy (puree) można zamrozić albo w niewielkich torebkach do mrożenia, albo w jednorazowych pojemniczkach, co jest zdecydowanie wygodniejsze. Pojemiczki o pojemności szklanki należy napełnić przestudzonym puree i wstawić do zamrażarki. Aby wyjąć zawartość pojemniczków, najlepiej potrzymać je przez kilka sekund do góry dnem pod strumieniem gorącej wody. Można też rozciąć pojemniczki. Następnie stale zamrożone puree można zapakować do torebek i włożyć z powrotem do zamrażarki.
Jak przyrządzić puree z dyni
Aby przygotować samodzielnie przecier dyniowy należy pokroić miąższ w 2-3cm kostki i gotować na parze, aż zmiękną. Można również piec nieobraną dynię przekrojoną na pół lub pokrojoną w ćwiartki – w zależności od wielkości, układając ją przekrojoną stroną do dołu na natłuszczonej lub wyłożonej folią blaszce w temperaturze 200 stopni C, aż zmięknie. Następnie trzeba wydrążyć miąższ. Ugotowany lub upieczony miąższ można zmiksować w malakserze lub blenderze, albo przetrzeć przez sito. Gotowe!
Pestki z dyni
Wszystko o dyni krok 16
Nie wyrzucajcie pestek z dyni – mogą być wspaniałą zdrową przekąską. Pestki należy oddzielić od miąższu, usuwając tak dużo przyczepionych włókien i miąższu ile się da. Jeśli pestki mają być nieskazitelnie czyste, można je przepłukać w zimnej wodzie, dobrze osuszyć i ułożyć na papierowym ręczniku zanim będą prażone.
Prażenie pestek:
Pestki rozłożyć pojedynczą warstwą na blaszce i piec w nagrzanym piekarniku. Temperatura zależy od stopnia uprażenia, króry chce się osiągnąć. Najlepiej piec je przez 15-20 minut w 75 stopniach C, dzięki czemu zachowamy zdrowe oleje zawarte w pestkach. Wyższa temperatura i dłuższe pieczenie dadzą intensyniejszy prażony smak.
Co jeszcze zrobić z pestkami? Sprawdźcie tutaj:
Olej z pestek dyni
Wszystko o dyni krok 18
Pękate pestki styryjskiej oleistej dyni (z gatunku Cucurbita pepo) są wykorzystywane do wyrobu oleju z pestek dyni, specjału kulinarnego z austriackiej prowincji Styrii. Ciemnozielony olej o czerwonawym odcieniu charakteryzuje się orzechowym smakiem i intensywnym aromatem. Tradycyjnie jest używany do sałatek i mieszanek zielonych sałat, ale może też dopełniać smak zup i deserów.

W zdrowej kuchni olej z pestek dyni jest ceniony ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych i witamin. Olej ten powinnien być przechowywany w ciemnej puszce w chłodnym pomieszczeniu. Nidgy nie należy go podgrzewać.

Przy zakupie oleju z pestek dyni należy się upewnić, że jest to olej wytłaczany na zimno z pierwszego tłoczenia i produkowany z pestek dyni styryjskiej. Oleje niższej jakości z drugiego tłoczenia i innych rodzajów dyni są również dostępne na rynku. Autentyczny olej z pestek dyni ze Styrii posiada certyfikat ochrony regionalnych produktów Unii Europejskiej.
Opublikowany przez:
Allrecipes

Moje komentarze i oceny

 • Komentarz: Tess

  Doskonały🤗🤗
  Wysłane: 15 wrz 2017
  Wysłane: 25 sie 2015 Łatwy

  Komentarz: edyta44

  moja babcia robi zupe z dyni na mleku,na slodko,z zacierkami...jest pyszna...ugotowana dynie rozgniata tluczkeim do ziemniakow,dodaje do zagotowanego mleka i wrzuca tam zacierke....chwile gotuje razem i gotowe...b.smaczne
  Wysłane: 17 lis 2013

Historia

Ostatnio przeglądane


Ostatnio wyszukiwane