Jak gotować bulion drobiowy?

Autor artykułu: Allrecipes  |  Zdjęcie: mis7up
Jak gotować bulion drobiowy?
1 z 1
<
>

Opinie (0)

Komentarze (1)

Drukuj


Bulion jest bazą dla wielu zup, sosów i gulaszy, dodaje również smaku i wzbogaca potrawy z ryżu i makaronu.
Domowy bulion drobiowy
Instrukcje krok po kroku jak przygotować ten niezbędny w każdej niewegetariańskiej kuchni podstawowy bulion.

1
Aby przyrządzić podstawowy bulion należy przygotować kości lub korpusy z 2 kurczaków, wodę, 1 średnią cebulę, 1 średnią marchewkę, 2 łodygi selera naciowego (lub połowę niewielkiej bulwy selera), 15 grubo zmielonych ziaren czarnego pieprzu i ½ liścia laurowego.
2
Z kości kurczaka usunąć tyle tłuszczu, ile to możliwe, odcinając go ostrym nożem. Nie da się usunąć z kości całego tłuszczu, ale pozostały tłuszcz można usunąć z bulionu później.
3
Włożyć kości do dużego garnka na zupę. Nalać tyle wody do garnka, żeby przykryła kości całkowicie. Ustawić garnek na dużym ogniu, ale nie dopuścić do zagotowania wody. Wrzenie wody może doprowadzić do powstania burzyn (piany). Aby pozbyć się pozostałego tłuszczu należy dalej gotować bulion na małym ogniu, a tłuszcz sam wypłynie na powierzchnię, skąd będzie można go później zebrać chochelką. Najlepiej żeby bulion gotował się tak, aby na powierzchni pojawiał się jeden bąbelek na sekundę, ale wystarczy gotować na wolnym ogniu.
4
Podczas, gdy woda będzie się grzać, można zacząć przygotowywać warzywa. Warto pamiętać o pokrojeniu warzyw w większe kawałki, bo będą się gotować przez 45 min, a w małych kawałkach mogą szybko stracić smak. Należy zacząć od odcięcia górnej i dolnej części cebuli, obrania jej i przepołowienia. Skórkę oraz odcięte części cebuli trzeba wyrzucić. Pokroić cebulę na duże kawałki.
5
Obrać i pokroić marchewkę na raczej duże kawałki.
6
Liście selera naciowego, zwłaszcza te na zewnątrz pęczka są wyjątkowo gorzkie i na pewno nie poprawią smaku bulionu. Liście z łodyg selera trzeba więc usunąć i wyrzucić. Następnie należy pokroić seler na kawałki.
7
W misce wymieszać cebulę z marchwią i selerem. Dodać grubo zmielony pieprz i połowę liścia laurowego.
8
Na gotującym się bulionie będzie można zauważyć żółtą warstwę tłuszczu, która pojawi się na powierzchni.
9
Tę warstwę tłuszczu należy zebrać chochlą i pozbyć się go. Na zdjęciu obok widać jak powinien wyglądać bulion po zebraniu tłuszczu.
10
Bulion powinien się gotować na wolnym ogniu w sumie przez dwie godziny. Po godzinie i 15 minutach do bulionu należy dodać warzywa, a następnie kontynuować gotowanie na wolnym ogniu jeszcze przez 45 minut, zbierając warstwę tłuszczu, gdy się pojawi na powierzchni.
11
Odcedzić bulion przez durszlak z małymi dziurkami lub solidne sitko z małymi oczkami.
12
Ugotowany bulion powinien być klarowny i mieć żółty kolor. Na powierzchni nie powinien pływać tłuszcz, lub powinno być go niewiele. Taki bulion jest gotowy do użytku. Świetnym sposobem na przechowanie świeżego bulionu jest przelanie go do foremek do lodu i zamrożenie. W ten sposób otrzymujemy kostki rosołowe. Do przygotowania ulubionego sosu można wykorzystać jedną lub dwie kostki, można też stopić wszystkie kostki jednocześnie, aby uzyskać smakowitą bazę do zupy.
Opublikowany przez:
Allrecipes

Moje komentarze i oceny

  • Komentarz: sweet_dreadi

    A propos rosołków interesują mnie pierożki gotowane w rosołku - a dokładnie gruzińskie pierożki chinkali - czy ktoś z Was je gotował? Najmocniej zastanawia mnie to w jaki sposób wykonać ciasto, aby "rosołek" (opisany np. tutaj: http://www.tasteaway.pl - to ten blog zainspirował mnie do pytania o kuchnię gruzińską) nie wyciekł na zewnątrz przed podaniem? Oczywiście równie wdzięczna będę za komentarze do wegetariańskich odpowiedników chinkali ))
    Wysłane: 01 sie 2013
    sweet_dreadi

Historia

Ostatnio przeglądane


Ostatnio wyszukiwane


Przepisy do artykułu